nyjono

Jak poznat, že se pěstuje rukola a ne roketa?

Sousedka mi tvrdí, že má na zahradě (ve skleníku) rukolu.
Google píše, že sehnat semínko rukoly je téměř nadlidský výkon.

https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/ro­keta-neni-rukola-aktualizovali-jsme-clanek-o-jejich-pestovani

K dostání jesou pouze semínka rokety, kde je napsáno Roketa / Rukola.

Takže jak poznám, co vlastně má ta souseda, co mi chutná. Když obě rostliny jsou si hodně podobné a i podobně chutnají.

A … PROČ je tak obtížné RUKOLU sehnat a jsou k mání jen semínka ROKETY.

https://www.zafido-eshop.cz/Rukola-ROKETA-d2847.htm?gclid=C­j0KCQjwuLPnBRDjA­RIsACDzGL1rGCCCI­epJ2no4xGz-ataKl-43rlcaXNVBMzOl9UL­VmELVwUGpf38a­Ak2OEALw_wcB

Dík.

Nejlepší odpověď
annas

Kupuji si čerstvou rukolu v zelinářství.
Našla jsem v různé= ionformace.

1.

  1. !Roketa i rukola je označení jedné a té samé zeleniny – botanicky správné české jméno je roketa setá, Eruca sativa. Rukola je pouze tzv. synonymum, jiný, nebo lidový název. Roketa pochází ze Středomoří, kde planě roste a od nepaměti se sbírá, po mnoho staletí i pěstuje. Je součástí středomořské kuchyně, konzumují se hlavně její výrazně aromatické mladé listy. Někomu je tato vůně příjemná, jinému ne. Je nutné vyzkoušet, jestli si roketu zamilujete nebo budete patřit do skupiny těch, kteří se jí zdaleka vyhnou. atdl

https://dobra­semena.cz/clan­ky/roketa-rukola-i-krez.html

  1. "Jaký je rozdíl mezi roketou a rukolou? Nemůžeme ji najít ještě pod jiným názvem? V čem je roketa dobrá? Jaké obsahuje vitamíny? Jak se pěstuje?

Roketa setá je totéž, co rukola, akorát řečeno česky. Rukola je název převzatý z italštiny a pod ním se skrývá v obchodních řetězcích právě roketa.

Pokud chcete semínka rukoly, musíte vědět, že jde o roketu setou, protože pod tímto názvem ji zase najdete v zahradnictví a tam, kde prodávají semena."

https://losku­tak.nova.cz/cla­nek/uzitkova/ro­keta.html

Jsem z toho „jelen“. Jiná informace.

2.

  1. "V zahradnictví si můžeme koupit semínko, které nese název roketa setá. Jsou to tedy synonyma jedné rostliny? Podle odborníků z České zemědělské univerzity v Praze nikoli. Sice se běžně zaměňují, ale rukola není roketa.

Rukola je rostlina s latinským názvem Rucola selvatica, v zahraničí se pěstuje pod názvem Wild rucola.

U nás se nepěstuje a její semínko lze sehnat jen stěží. Lístky tohoto druhu jsou výrazně laločnatě vykrajované.

Mají také poněkud jinou chuť než listy rokety seté. Tento druh nese odborný název Eruca sativa, jeho semeno se běžně prodává v Česku. Můžeme si ho sami vypěstovat, musíme ale počítat s jinou chutí a tvarem listů bez typického vykrajování na okraji.

Pokud si chceme vypěstovat čerstvé listy sami, musíme se spokojit s roketou a pořídit si semínka. Od firmy Semo stojí zhruba devět korun."

Více na: https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/ro­keta-nebo-rukola-snadny-navod-na-pestovani-v-byteVíce na: https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/ro­keta-nebo-rukola-snadny-navod-na-pestovani-v-byte"

  1. Rukola není roketa.

Semínka rokety seté můžete zakoupit v zahradnictví. Sice se názvy běžně zaměňují, ale rukola není roketa. Oba druhy sice** patří do čeledi brukvovitých**, tedy mezi řeřichu, ředkvičky a kedlubny, ale nejsou totožné.

Rukola je rostlina s latinským názvem** Rucola selvatica**, v zahraničí se pěstuje pod názvem Wild rucola.

U nás seženete semínko rukoly jen stěží. Mají i jinou chuť než listy rokety seté. "

http://zahrad­nik.vitejdoma­.cz/pestovani/ru­kola-roketa

Další odpovědi
EKSOT123

Zahradníci a osiváři jsou diletanti a poměrně často mezi sebou rostliny zaměňují. Také bych to měl za synonymum, nebýt vaší otázky. Chcete-li se dopídit pravdy, hledejte pod Rucola selvatica, jak píše Annas. Podle tohoto podrobnějšího zdroje jde u roket, rukol a křezů o asi 27 druhů https://www.zah­radaweb.cz/ru­kola-perspektivni-zelenina/
Ale orientačně,pokud kvete bíle, nejspíš to je klasická roketa (Eruca sativa). Rukola kvete žlutě. Semena by měla jít vypěstovat velmi snadno u všech těchto druhů, řekněte sousedce.