Jak poznat vedlejší větu doplňkovou a vedlejší větu přísudkovou?

Nejlepší odpověď
annas

O větě doplňkové víc v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/doplnkova-veta

Určit větu přísudkovou je těžší.

  1. Věta vedlejší přísudkovová nahrazuje část přísudku jmenného se sponou.
  2. Ve větě hlavní zůstane sponové sloveso (být, stát se, bývat, stávat se) a jmenná část přísudku je vyjádřena vedlejší větou. .

Pozor – sloveso být nikoliv jako plnovýznamové – např. Strašidla kdysi (existovala) byla.

3. Nejčastější spojovací výraz – JAKO, JAK, JAKÝ. Tento výraz začíná větu, která často popisuje, co se stalo s podmětem. (Jirka byl, jako kdyby ho spráskal).

4. Řídící věta věty přísudkové nám nedává odpověď co se děje s podmětem a nutí nás dozvědět se více (Byl,…??? Byl takový,…???).

5. Na větu vedlejší přísudkovou se ptáme otázkou „Jako co? Co se stalo? Jaký? Je přísudek již v hlavní větě?“. Pozor na záměnu s VV přívlastkovou.

Podl mluvnice CJL

Nejsem takový, jaký myslíš. Mohu nahradit jednoduchou větou. – Nejsem takový (např.) zlý, nebojácný atd.