magorvkleci

Jak poznat příjmení ve víceslovných osobních jménech?

…pro účely řazení a výběru v databázích. Jak byste řadili a pak hledali podle příjmení jména s předložkou nebo spojkou typu:

  1. John von Neumann (jako „Neumann, John von“ nebo „von Neumann, John“?)
  2. Anders de la Motte (jako „Motte, Anders de la“ nebo „de la Motte, Anders“?)
  3. David ben Gurion (jako „Gurion, David ben“ nebo „ben Gurion, David“?)
  4. Le Corbusiera (ostatně je to pseudonym) a Vladivojnu La Chia bych tedy s dovolením zařadil pod „L“

Ano, je mi známo, že u narozených do roku 1600 se osobní jména řadí podle křestních jmen, tedy jako celek „jméno příjmení predikát“(Hynce Ptáček z Pirkštejna), a teprve pak se začíná rozlišovat podle příjmení a trvalá rodová příjmení byla u nás uzákoněna až 1770. Ale jde mi spíš o žijící osoby.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, zda jde o uvedené jméno běžně, nebo abecedně a zda ten, kdo uvádí, je píše správně.

Podle normy platí, že křestní jména a další doplňky se uvádějí až za jménem.

GOETHE, Johann Wolfgang von – Neumann, John von; Mode, Anders de la.
MEYER-UHLENRIED, Karl-Heinrich

Jak správně citovat aneb Komentář k k ČSO normě ISO 690
PhDr. Naďa Urbánková

Zapomnběla jsem vložit odkaz na článek
http://www.cz-museums.cz/User­Files/File/pro­pedeutika/zaklad­ni%20kurs/ISO%20690­.pdf

Další odpovědi
Kepler

Evropská tradice uvádí nejprve daná jména („křestní“) a pak příjmení, východoazijská (a maďarská taktéž) naopak. Ovšem vzhledem k tradičnímu abecednímu řazení celých jmen podle příjmení bývá pro úřední účely řazeno i evropské jméno obráceně (Novák Jan). https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Osobn%C3%AD_jm%C­3%A9no Podle mého názoru, co není psáno velkým písmenem není součástí žádné části osobního jména (křestní, příjmení).