Brambacher

Jak poznat platinu a kde se nachází ?

Nejlepší odpověď
Gollumek.88

Platina se v přírodě vyskytuje prakticky pouze ve formě ryzího kovu, i když téměř vždy jsou v menší míře přítomny i další platinové kovy jako rhodium, palladium nebo iridium. Její zastoupení v zemské kůře je velmi malé, odhaduje se, že její průměrný výskyt číní 0,005–0,01 ppm (mg/kg). Koncentrace v mořské vodě je natolik nízká, že ji nelze současnými analytickými metodami spolehlivě změřit.

Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, kde se v některých hlubinných dolech v Jihoafrické republice těží až ve čtyřkilometrové hloubce. Existují zde však i naleziště, kde se hornina s jemně rozptýlenými částečkami kovu těží povrchově.

Dalšími lokalitami s výskytem platiny je Sibiř a Ural, kde se vzácně nachází platina i ve formě nugetů o váze i několik desítek gramů. Dalších několik nalezišť se nachází v severní Americe v Kanadě i USA.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pla­tina#Mineralo­gie

Michálek1245

V přírodě ji prakticky nenajdete. Můžete ji najít v katalyzátoru (proto jsou tak drahé a kradou se), ale to vlastně moc nechcete. Takže pokud s ní chcete přijít do styku, asi nejlepší možnost je investiční platina. Třeba od https://zlata­ky.cz/ostatni-investicni-kovy?ext=0&fil­ter_subcat_va­lue=1&filter_we­ight=on&filter_id=on&sor­t=1a kde jsem ji kupoval já. :) Teda pokud o to samozřejmě stojíte. On ten kov vlastně není vůbec pěkný. Na rozdíl třeba od zlata. :)