1jirka22

Jak poznat, jestli má soustava rovnic řešení podle Frobeniovy věty?

Když výsledná matice je:
1+2+3+4=10
0–3–7+5=-15
0–0–16–49=-45
0–0–0–30=-18
Jak se pozná ta matice a rozšířená matice?

Odpovědi
orwell

Tady to všechno máš, tak studuj!
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Soustava_li­ne%C3%A1rn%C3%AD­ch_rovnic
Matice rozšířená je matice obsahující navíc jako poslední sloupec čísla tvořící pravé strany rovnic soustavy.

J_K

Hodnost matice lze určit např. gaussovou eliminační metodou. To znamená prakticky nalézt řešení soustavy rovnic. Frobeniova věta neslouží k řešení soustavy rovnic, ale k určení vlastností (co se týká řešitelnosti) soustavy. Při gaussově eliminační metodě ve skutečnosti transformujeme matici na trojúhelníkovou, která vlastně dává řešení soustavy a rovněž lze snadno určit závislé rovnice.