K4r6l

Jak poznat druh úzkosti a její léčbu?

Dobrý den, trpím silnými záchvaty úzkosti, mnohdy zničehonic. Je to už nějaká doba, kdy to začalo a původně jsem si myslela, že bych mohla trpět panickou poruchou, protože všechny projevy sedí (strach ze smrti, fyzické projevy jako je třes, bušení srdce, špatné dýchání apod.,…). Problém je, že obvykle tento záchvat trvá podle ostatních pouze krátkou dobu, v řadě minut. Jenže má Úzkost přetrvává klidně několik hodin a nedokážu se jí kolikrát zbavit, dokud neusnu. Mohl by to být jiný druh úzkosti? Jak bych jí měla léčit? Začala jsem nedávno brát Zoloft, teprve půlku tabletky, po týdnu mám začít brát celou, obávám se však, že právě prášky jsou další důvod mých úzkostí, které se teď pouze zhoršují. Obávám se vedlejších účinků, jak by me tělo reagovalo atd. a z takových myšlenek dostávám další a další záchvaty úzkosti. Snažím se na to nemyslet, ale snadno se to říká, špatněji dělá. Dnes se domluvím se svým lékařem, avšak stále potřebuju radu i někoho jiného, možná takových, kteří mají stejný problém. Jsem nešťastná, protože s každým zachvátem mám větší pocit, že ztrácím jakoukoliv motivaci do budoucna a cítím větší beznaděj. A smrt je ta největší obava, která mě trápí nejvíce.

Nejlepší odpověď
Drap

Na netu tě nikdo nevyléčí a žádný soudný ani léčit nebude. Od toho jsou odborníci. Tam hledej pomoc.

Další odpovědi
ivzez

Všechno, co jste zde vypsala, bude nutné probrat
osobně(!!!) s lékařem, který lék předepsal.

Máte-li při užívání pocit, že se problémy spíše stupňují, nečekejte
na termín další kontroly a navštivte lékaře hned.
(Může jít o vedlejší projev, ale to přes internet nikdo neposoudí.)

Dám Vám ještě jednu radu: NIKDY nehledejte rady
k zdravotním a hlavně psychickým problémům v internetu.
To, někomu jinému pomohlo, by Vám mohlo uškodit.

nyjono

Na vaše otázky vám nejlépe odpoví a i pomůže lékař.
Hledat odpovědi na internetu je hazard se životem.

Kryšpín

Nedostatek fyzické práce a další činnosti

marci1

Vydržte. Nástup účinku tohoto antidepresiva (Zoloftu) je obvykle po 2 týdnech pravidelného užívání. Účinek poznáte tak, že se jednoduše budete cítit lépe. Vaše obtíže se zmírní. 🙂
https://www.u­lekare.cz/porad­na-lekare/zoloft-a-nastup-ucinku-246325

Andain

No, koukám, že tento příspěvek je 111 dní starý, tak jsem zvědav, zdali se situace nějak zlepšila. Každopádně strach že smrti (bezvědomí, ztráty kontroly) a s tím spojené psychosomatické projevy, jsou vcelku běžné a ve skutečnosti nic zlého neznamenají, až na takový malinký detail, že postiženému dokáží život pěkně znepříjemnit. To co prožíváš (nebo jsi prožívala), jsou vlastně “jen” takové obranné mechanismy našich tělesných schránek, takže co ti mohu říct z fleku je:”neboj, neumřeš!!”. Pokud jsi měla v začátcích braní antidepresiv pocit, že to není úplně vončo, tak to se může během prvních 14 dní stát, pokud by ani pak bývala nenastala změna, tak by se to muselo řešit s lékařem. Já jsem si s úzkostma taky užil svoje a vím, jak myšlenky na možnou smrt nebo šílenství dokáží totálně začernit celý den. Co mi hodně pomohlo, a to jsem zkonzultovat i se svou terapeutkou, bylo, že při začínající úzkosti jsem si řekl, že s těmi ošklivého myšlenkami přestanu bojovat, respektive se je snažit silou zahánět, protože to jim dá podnět k tomu, aby se nějakou hezkou chvilku zdržely a k tomu spustily i pár tělesných reakcí, které se tě budou snažit přesvědčit, že ale zcela určitě umíráš, byť si tyhle stavy přežila už stokrát, ale co kdyby to tentokrát vyšlo žejo… každopádně ty otravné myšlenky, které vám mají přinést všechny chmury světa jsou vlastně jako otravný pes, který, když se po něm nebudete ohánět, vás jen očichá, a táhne si zase po svých (ne, neboj, tenhle pes opravdu jen štěká a nekouše, je totiž bezzubý ;) ). Klidně dej vědět, jak jsi dopadla.

jirka F

marci nejsem žádnej doktor,ale zoloft snižuje inteligenci bral jsem ho asi čtyři roky a došlo kvůli tomu ke snížení mojí inteligence.Kdy jsem nemohl pořádně logicky myslet po vysazení antidepresiv se IQ vrací k normálu ale jde to ztuha.

ivzez

Podle mne (také nejsem lékař) nešlo o snížení IQ.

Pravděpodobnější se mi zdá snížení některých schopností, rychlost reakce, zpomalení některých úkonů apod., což se může někomu, kdo nezná příčinu, navenek jevit jako snížení IQ.

Psycholog mohl vyslovit domněnku, případně ji podpořit
nějakou zkušeností, ale nemohl vyhodnotit vliv užívání léku
na výši IQ.

jirka F

Pedagogický-Psycholog to potvrdil že snížení inteligence bylo pravděpodobně způsobeno léky.