Kelt

Jak poznáme, že je tam pěkně?

Dobrý den. Při čtené jedné otázky týkající se tabulek psaných Braillovým písmem v zoologické zahradě jsem si vzpomněl na jednu událost, která se mi přihodila. Jel jsem ve vlaku a vedle na sedadle seděli dva nevidomí, kteří se domlouvali, že pojednou do Šumperka nebo Bruntálu, a že už tam byli a že je tam pěkně. Já jsem tam byl také, vím, jak to tam vypadá. Ano je tam pěkná krajina, ale to je i jinde. Podle čeho mohli ti lidé takto usuzovat? Pěkný souvisí se zrakem a i když někomu popíšu krajinu, není to takové, jako když to vidím. Jan Žižka prý dokázal podle popisu krajiny zaujmout výhodné obranné postavení. Když se vrátím k těm nevidomým, mohu připustit, že nějaké místo na mne působí dobře a může se mi tam líbit. A je tam tedy pěkně, ale to je jen můj výklad. Má někdo jiné vysvětlení? Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Zřejmě se řídí svými pocity z toho konkrétního místa. Pokud mají dobré pocity, tak se jim tam zdá pěkně. Jiné vysvětlení asi neni. Co se mi líbí, bývá i pěkné.

Další odpovědi
mosoj

Tak to si jenom myslíš. Pro slepce jsou důležité i zbývající smysly !
Včera nebo předevčírem běžel v TV pořad o sportovkyni která je slepá a běhá běžecké trasy hraje basketbal a dává koše !!!. Na čtení nepotřebuje slepecké písmo, ale dokáže hmatem rozeznat inkoustovou stopu. Čáry vyznačující běžecké tratě cítí skrz podrážku boty !!!! Sama říká, že si tuto citlivost pomalu vypěstovala.

johana 56

Není tak složité vyzkoušet si tyto pocity.Stačí v určitém prostředí usednout na lavičku a hodinku dvě zavřít oči.Jinak budete vnímat ruch velkoměsta s hlukem a zápachem automobilů či továren.V parku se spoustou zeleně a zpěvem ptactva se určitě budete cítit jinak.Hory nebo les svým klidem a čerstvým ovzduším vyvolají klid a pohodu.To „pěkné“ nemusí být vždy viditelné,jen je potřeba naučit se ho posuzovat nejen očima.

anonym

Ti cestující mohli zrak ztratit až poté, co navštivili onen kraj.

www

Slepci také říkají ‚jdeme se podívat‘ stejně jako zdraví a proč ne ?
Vnímají vše jinak než my, zaznamenávají jiné vjemy než my. Ale vnímají je mnohem intenzivněji, než si vůbec dokážeme představit.
Znám několik slepců osobně a jejich svět je zkrátka úplně jiný.
Doplňuji:
Jen malý příklad zvýšené citlivosti jejich smyslů: vůně vzduchu má i svoji chuť, každý člověk má svůj zvuk kroků, ap., o citlivosti hmatu nemluvě.
Podle toho všeho (spolu s vybaveností pro nevidomné) pak dokáží města hodnotit.