Kepler

Jak poznám, že nabíjecí monočlánky jsou dobité?

Protože mám docela velkou spotřebu článků AA a AAA a přestalo mě bavit pořád kupovat nové, pořídil jsem si nabíječku do zásuvky. Domníval jsem se, že ty svítící LEDky signalizují, že dobíjení probíhá a je ukončeno, když zhasnou. Jenže nezhasínají, i když to běží 24 hodin. Články se dobíjí, ale nevím na kolik %, přitom se zahřívají. Jde o GP PowerBank, typ GPPB410GS, 1,4 V, 180 mA. Mají kontrolní LEDky po úplném nabití zhasnout, nebo jsem si koupil šmejd?

Nejlepší odpověď
aliendrone

U téhle nabíječky jedině odměřením času nabíjení > https://shop.e­mos.cz/16041412­00-gp-nabijecka-baterii-pb410 , ty LEDky jsou jen na ozdobu. :(

Další odpovědi
mosoj

Koupil jsi si tu nejjednodušší nabíječku pro pomalé nabíjení. Ještě existuje tzv. rychlé nabíjení, ale ne všechny články ho snesou!! To ti ale s touto nabíječkou nehrozí.
Pomalé nabíječe nabíjejí proudem C/10. Tvoje nabíječka dává 180mA při 1,4 V.
Je tedy vhodná pro články o kapacitě kolem 2000 mAh a více.
Vybitý článek by měl mít napětí cca 1V, při měření naprázdno. Orientačně tak zjistíš, zda se jedná o vybitý článek nebo nabitý. Nabitý má napětí cca 1,24V naprázdno. Pokud je napětí někde mezi, jedná se o částečně vybitý článek. Vybíjení článku pod 1V má negativní vliv na životnost článku, stejně jako přebíjení. I když u takto malého nabíjecího proudu to není nic zásadního. Rozhodující je povrchová teplota článku, která nemá být větší než 40oC. Pozor. Vadí i teplota, která vzroste třeba tím, že je článek položen na slunci. Přehřívání má zásadní vliv na životnost článku.
Nabíjení u takto vybitého článku normálním nabíjením to jest 1/10 C má trvat cca 14 hod! ( C/nabíjecí proud x 1,4). Bohužel u takovéto nabíječky musíš vše hlídat sám. Takže by to chtělo alespoň časový spínač pro vypnutí. Nebo lépe nabíječku vyhodit a koupit si o něco lepší.
Nabíječka s vypínáním nabíjení na principu delta U je jen o maličko dražší. Nebo ještě lépe nabíječku která má i vybíjení. Nemusíš se o nic starat. prostě strčíš článek do nabíječky, zmáčkneš čudlík a článek se vybíjí někam na ten 1 V , po dosažení této meze napětí se přepne do nabíjecího módu a při píku delta V sama vypne. Takovéto nabíječky mají také hlídání teploty článku v nabíječce a zajistí ti sami tu nejvhodnější péči o článek.

Jako obvykle.
Měřením napětí na článku se zátěží ti neřekne nic o stavu nabití, ale z poklesu napětí při měření , lze usoudit na reálnou kapacitu článku.

Edison

GP je jedna z nejhorších baterkových výrobců. Taky pozor na kvalitu akumulátorů a co s nimi nabíječka dovede dělat. Správně by nabíječka měla umět ještě před nabíjením akumulátory otestovat. Správně to dělá tak, že změří napětí, zvíší o pevnou hodnotu, a otestuje pokles proudu. Pokud to nevyhoví nastavení nezačne ani nabíjet. Nebo nastaví pevný proud a hlídá, jestli napětí správně narůstá. Pokud ne, nabíjení zastaví. Proti přebíjení by měla po určité době nabíjení zastavit, i když nedosáhne napětí a zahlásit vadný akumulátor. Systému je víc a ne všechny jsou dobré.

mzm

Sručně: chytrá nabíječka dá vědět, jestli je nabito, u hloupé se nabitý článek pozná tak, že se začne zahřívat.

Podrobněji:
Jednu sadu GP NiMH mám a nemůžu na ně říct křivého slova.

NiMH články mají jednu prima vlastnost a to je to, že se nedají přebít. Toho výrobci levných nabíjecích zařízení „využívají“ a prostě do baterky perou pořád stejný proud. Pokud nejsou baterky vyloženě horké, moc to nevadí.

Chytré nabíječky nabíjí tak, že změří napětí aniž by do ní pouštěly, chvíli do baterky pustí konstantní proud a po chvíli zase změří napětí bez nabíjení. Pokud je rozdíl v napětí, nabíjí se a cyklus pokračuje, dokud není napětí před dávkou energie stejné jako po ní. Poku je stejné, ukončí se nabíjení a obvykle se do baterky pouští „udržovací“ proud (několik miliampér)..

Hloupé nabíječky využijí výše zmíněné vlastnosti, nabíjecí proud je nastavený tak, aby po dobití baterky stíhaly odchladit přebytečnou energii. Jak je možné zjistit, tak pokud se NiMH nenabíjí příliš rychle, tak se až do nabití nezahřívá (pokud ano, nabíjí se zbytečně velkým proudem, který není schopna absorbovat). Jakmile je ale nabitá, žádnou další energii není schopna přijmout a zahřívá se.

zjentek

Kup si nabíječku, která po dobití vložených článků nabíjecí cyklus sama přeruší.

elkon

Změř si je voltmetrem se zátěžovým odporem. Když se do toho montuješ, měl bys o tom něco vědět. To, že se baterie při nabíjení zahřívají, je chemickou reakcí.

Kepler

mosoj: dík za fundovanou odpověď. Hlavně mi šlo o to, kdy nabíjení přerušit a jak poznat, že články jsou už nabité – viz otázka. Mám, co mám a kvůli domácímu použití si přece nebudu kupovat drahé nabíječky.

Kepler

To by se mi to potom tak nějak investice nevrátila.

Edison

K Aliendronově odpovědi jen dodám, že odměření času není moc spolehlivá metoda, zejména u horších aku – nemusejí dosáhnout plného nabití. U aku, které jsou včudu však plného napětí / nabití nedosáhnou nikdy. To je ve spojení s tím, že neukončej nabíjení ani po určitém čase problém těhle lacinejch srágor.

Kepler

mzm: ty články, které používám jsou NiMH s kapacitou např. 1000 mAh, takže doufám, že jsem jim moc neuškodil. Zahřály se jen tak na 35 – 40 st. Ta nabíječka je levná, takže hloupá. Dobu nabíjení si pro příště vypočtu z kapacity a nabíjecího proudu + něco navíc s ohledem na účinnost. Je to tak správně?

Hlada

Ano, je to správně. Doba nabíjení a proud je zpravidla napsaný na akumulátoru. Z toho se dá spočítat účinnost nabíjení konkrétního typu. Zpravidla je potřeba k plnému nabití od úplného vybití čas prodloužit o 20 – 40%.