Avatar uživatele
CalmPoint

Jak poznám, že cena nemovitostí je nafouknutá realitní bublinou?

V čem spočívá rozdíl mezi zdravým růstem trhu a spekulativní mánií?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25, OmylCZ před 29 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

U nás ceny nemovitostí trvale rostou, takže nelze uvažovat o bublině, která by mohla splasknout. Spekulovat se dá jen na změnu zemědělské půdy na stavební pozemky. Drobné změny cen jsou při změně místních pracovních příležitostí (Tanvald) nebo po povodních (Morava). U nás se tradičně ukládají úspory do nemovitostí. Jiné způsoby se zatím neujaly. Ztráta je prakticky vyloučená.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Dobrá otázka – ale není na to jednoduchá odpověď. V každém případě bych sledoval někoho, kdo na hodnocení nemá zájem (tzn. realitky nebo developeři). Asi nejvhdonější studium mi přijdou analytici ČNB, kteřé se problému nadhodnocení nemovitostí věnují z pohledu péče o stabilitu finančního sektoru.
Našel jsem namátkou:
https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/cnblog/Pre­drazene-nebo-nadhodnocene-Co-rika-CNB-o-cenach-nemovitosti/
https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/cnblog/Nad­hodnoceni-cen-nemovitosti-jako-jedno-z-rizik-hypotecniho-trhu/
https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/cnblog/Ces­ky-trh-obytnych-nemovitosti-vcera-dnes-a-zitra/
Poslední dostupný graf je ve Zprávě o finanční stabilitě – Podzim 2025 – graf 1.11 https://www.cnb­.cz/export/si­tes/cnb/cs/fi­nancni-stabilita/.ga­lleries/zpravy_fs/fs_202­5_podzim/zfs_pod­zim_2025.pdf
Pokud to dobře interpretuji, tak jim paradoxně nyní nevychází vyšší nadhodnocení než před 3 lety, protože mezitím dost vyskočila celková cenová úroveň. Ale pořád jsou nadhodnocené hodně, zřejmě kvůli vysokým úsporám domácností a malými možnostmi alternativních investic.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

K tomu je nutné se zamyslet. Z toho, kdy a jak rostla cena a za jakých to bylo podmínek, lze ledacos odvodit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Podle odhadů z roku 2005 by měl být vrchol v letech 2025/2026.
Hovořilo se o jakémsi 18 letém cyklu.
Cena bytů a nájemného, stále roste a poroste. Dokud je poptávka a nedostatek, poroste. Dalším faktorem, he četná koupěschopnost cizinců. Zejména v atraktivních lokalitách. Našinci s hypotékami, mají méně možností a šancí.
Pokud je třeba do pořízené nemovitosti, dále investovat, je to zádrhel.
Někde roste cena, hlavně, s lokalitou zastavěné a přilehlé plochy = pozemku. I kdybys tu ruinu na něm, hodlal zbourat a stavět.
Ceny domků by údajně měly brzy mírně stagnovat. Otázka je kde. Vše závisí na lokalitě, atraktivitě místa, dostupnosti, vybavenosti.

Nový příspěvek