LaDy MuSiC

Jak poznám v notách,že mám hrát na černé klávesy?

Doplňuji:
myslím na elektických klávesách :)

Nejlepší odpověď
bolak

Černé klávesy jsou půltóny, čili cis, fis, gis ..atd. Jsou to zvýšené tóny, a píše se před nimi takový křížek #♪ , pokud v notách napsáno před notou C křížek, pak je to tedy Cis a zmáčkneš černou klávesu mezi notou C a D. Stejně tak může bejt křížek na začátku osnovy hned za houslovým klíčem a to pak znamená že to platí pro celou skladbu (na které lince ten křížek je, pro tu notu to pak platí), s křížkem se pak počítá automaticky a před notami se už dál nepíše .

Pak jsou tu ještě béčka, které tóny snižují (b, es as…) a odrážky které jak křížky tak béčka ruší, ale s tím tě nechci zatěžovat :)

Jak to vypadá v reálu a které tóny se s kterými překrývají se mrkni tady > http://webhou­se.cz/kurz-harmonie/chro­maticka_stupni­ce.htm

Další odpovědi
brokol

před notou je buď křížek nebo béčko, křížek tón o půlku zvyšuje a křížek o půlku snižuje. Takže když máš křížek a g – vznikne gis neboli černá klávesa hned po g. Pokud máš béčko a h – zahraješ černou klávesu hned po h. Jediný problém je s e a f, protože e nemá přímo za sebou černou klávesou ⇒ použijeme f. A naopak – místo černé klávesy pro f s béčkem hrajeme e.

ixpektix

záleží na čem hraješ jestli na klavír, nebo na čembalo !!