HaniKk

Jak poznám pád v němčině?

Der Vater ist in der Arbeit.
Asi jsem tupá, ale kdo, čí, komu, ani koho mi na to nejde. Jak se mám na to zeptat? Je tam der, tudíž to bude 2. nebo 3. pád (die Arbeit), ale nemám ponětí, jak na to přišli.
Díky

Nejlepší odpověď
quentos

Ve výčtu tázacích zájmen Vám totiž ještě dvě chybí (řekl bych ta nejdůležitější) – KDE a KAM. Německý třetí pád odpovídá na otázku „kde“, čtvrtý pád na „kam“. Nyní už poznáte, který to je…
Pád se ovšem krom tázacích zájmen pozná podle předložek. Typické německé předložky pojící se se třetím pádem: aus, bei, mit, nach, von, zu.

Další odpovědi
Kelt

Určím se větné členy. Kdo je v práci. Wer ist in der Arbeit? Der Vater ist in der Arbeit. Wo ist er? Kde je? Wo ist der Vater. Arbeit, die Arbeit , Der Vater geht in die Arbeit – Otec jde do práce 4.p Otec je v práci – kde – 3.p. Der Vater ist in der Arbeit. Němčina má 4 pády, pro ženský rod jsou stejné členy v 1. a 4.pádu a ve 2. a 3. pádu je člen ve tvaru der. Tady by se dalo říci například Das Haus der Arbeit – dům práce Možná je to špatný příklad, ale němčinu nedělám už několik let , ale snad to jako ukázka bude stačit.

ivzez

„Oni na nic nepřišli“.
To ty ses nenaučila, co znamená a jak se používá předložka „IN“

Německé pády:
Wer ► 1. pád
Wes ► 2. pád
Wem ► 3. pád
Wen ► 4. pád

Německá předložka „in“ má více významů a pojí se s 3. a 4. pádem.

Můžeš-li se zeptat „Wo?“ (kde?), použije se 3. pád a půjde o význam „v“.
Příklad:
Wo? ► in der Arbeit (3. pád) ► v práci

Můžeš-li se zeptat „Wohin?“ (kam?), použije se 4. pád a do češtiny se přeloží „do“.
Příklad:
Wohin? ► in die Arbeit (4. pád) ► do práce

[Další významy a použití, až je budeš potřebovat.]

_____

Dále musíš znát slovesné předložkové a bezpředložkové vazby.
Vždycky se musíš řídit německou vazbou.
Např. sloveso verstehen se pojí se 4. pádem.
jemanden/etwas verstehen ► rozumět nekomu/něčemu
(Ich verstehe dich gut. Rozumím ti dobře.)

Předložky a slovesa se vždy uč ve vazbách,
použivání ti pak bude dělat méně problémů.