zjentek

Jak poznám na ptákovi, že je unavenej?

Pozoruju hnízdit ptáka a ten se má pořád čile k světu, dá se říct nepřetržitě. A přitom vše, čemu musí čelit, není tak easy. Jeho nynější život musí být strašný nápor a vypětí, hlavně donekonečna ty různý predátoři… Ale nejen ti, dále tu máme především stavbu, taky ty vajca položit (5–6), obživu, v horkých dnech, boj o vodu… …a bůhví. No a ptáček vypadá skvěle, vůbec na něm není vidět nijaká únava anebo nechuť, jak to známe ze zaměstnání, nic takovýho. Je ustavičně hbitý, bystrý, ve střehu, přitom jsem neviděl si udělat nějaké volníčko, veget… Působí zdravě, ostrý pohled očí, které zjevně vnímají, stará se, celkově vitální look, nejebí žádné známky únavy a tu svoji čuničku jak má imrbere spokojenou… No k sežrání. Jak tohle dělá? Domnívám se, mno- může to bejt třeba pohybem?

Nejlepší odpověď
annas

Přečtěte si verše básníka Jiřího Ortena z r. 1940

báseň Unavený pták

--
Proč se ptáci téměř nikdy neunaví?I

Jde o létání, jinak se zřejmě neunaví.

"Malá pěnice mávne křídly několikrát za sekundu a dokáže bez přestávky letět 10 hodin i déle. Ptáci se unaví teprve poté, co uletí neuvěřitelnou vzdálenost. Takovou vytrvalost umožňuje dokonalá synchronizace všech tělesných funkcí. Svaly pohánějící křídla současně stahují a roztahují hrudník, čímž se naplňují a vyprazdňují plíce. V důsledku toho pták dýchá ve stejném rytmu, jako mává křídly.

Konstrukcí i fungováním jsou ptačí plíce něco zcela ojedinělého. Když pták dýchá, část vzduchu jde průduškami přímo do plic a kyslík je dál rozváděn rozvětveným systémem průdušinek do krevního oběhu. Ovšem většina vzduchu se plicím vyhne a směřuje do vzdušných vaků, které vzduch vedou do různých částí těla. V tomto vzduchu zůstává kyslík, a když pták vydechne, kyslík putuje průdušinkami zpět do plic. Pták proto dostává kyslík nejen při nadechnutí, ale i při výdechu."

https://nasre­gion.cz/vite-proc-maji-ptaci-peri-vybrali-jsme-nekolik-zajimavosti-z-ptaci-anatomie-69527