ABCDEFGHRT

Jak poznám, která věta je hlavní?

Mám větu: Povídali si o všem možném, nejvíce však mluvil Vašek. Jak poznám, jestli jsou obě věty hlavní nebo je jedna z nic vedlejší?
Doplňuji:
omlouvám se – překlep – *nich

Nejlepší odpověď
annas

Hlavní věta je e věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvět stejně jako věta jednoduchá.
Můžeme tedy každou větu napsat samostatně.
Nelze se na ni zepat.

Povídali si o všem možném. (VH) Nejvíce však mluvil Vašek. (VH).
--

Vedlejší věta je věta v souvětí, která je závislá na jiné řídící větě. Vedlejší věty jsou závislé na větě hlavní nebo jiné větě vedlejší.
Poznáme ji podle toho, že nemůže stát samostatně bez své řídící věty.
Na vedlejší větu se můžeme zeptat – zastupuje totiž větný člen věty řídící.
Bála se (VH), aby se jí nevysmáli. (VV).
Proč se bála? Aby se jí nevysmáli..

Další odpovědi
Dochy

Obvykle i podle toho, jestli věty dávají (stejný) smysl i samostatně. Pokud je jedna věta vedlejší, pak nějakým způsobem rozvíjí sdělení věty hlavní a sama o sobě smysl zpravidla nedává.

Dochy

Obvykle i podle toho, jestli věty dávají (stejný) smysl i samostatně. Pokud je jedna věta vedlejší, pak nějakým způsobem rozvíjí sdělení věty hlavní a sama o sobě smysl zpravidla nedává.