bolak

Jak poznám, kde jsou ve zdi dráty vod elektriky a kde můžu vrtat a kde ne?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud neni dokumentace, tak nejlépe měřením.

Další odpovědi
Kepler

Kábly jsou pod omítkou zpravidla vedeny v kolmém a vodorovném směru vzhledem k zásuvkám a vypínačům. Pokud chceš mít jistotu, existují detektory vodičů pod omítkou. Jinak to naprosto spolehlivě poznáš, když vyhodíš jističe.

cukrar

Detektorem.

led

Ak nepoznáš trasy vodičov, never kvalitnej práci remeselníkov (kolmé a vodorovné vodiče, krabice v normou stanovenej výške a podobne), občas im to o nejaký ten stupeň, sklon, uhol ujde a radšej skús bezkontaktovým detektorom elektrickej siete, kovov, zmerať polohu vodičov.
Pred samotným vrtaním vypni elektrický prúd v pracovnej oblasti vŕtania. Prever si, či naozaj je dotyčný vodič istený len jedným ističom, či nie je zapojený do dvoch nezávislých ističov (to nie je vtip, videla som to vo viacerých bytoch).

Mc Merkurion

… až na ně narazíš, tak to poznáš … po seškrábání štuku,při namočení zdi je ve starších barákách vidět jiný druh omítky (jestliže byla dělána dodatečně, starší je vedena v papírových trubkách a nová by měla být od krabičky vždy kolmo či vodorovně) … vše je bez záruky, doporučuji majzlík, gumový rukavice a dřevěnou paličku, zazdít špalíček, raději nevrtat … jinak jak říká Drap, taky se to může změřit …

Klaproth

Neboj se a vrtej! Pokud narazíš ne elektriku, vodu nebo plyn, tak to spolehlivě poznáš.

Jiří Bohumil

Nejlépe detektorem vedení, třeba z odkazu:

https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/de­tektor-kovu-elektrickych-vedeni-uni-t-ut387b/#utm_sou­rce=search.sez­nam.cz&utm_me­dium=hint&utm_con­tent=products-opesBB&utm_ter­m=detektor-kovu-elektrickych-vedeni-uni-t-ut387b

Jinak by mělo jít o pravoúhlé trasy a jsou i jaksi předepsané úrovně ukládání vedení ve zdech, ale na to se nespoléhej, mnozí elektrikáři toto nedodržují a ve starších objektech to tak rovněž nebývá.
Při vrtání bez zjištění vedení detektorem vypni okruhy v místě vrtání (pokud jsou známy), nebo vypni hlavní jistič a vrtej akumulátorovou vrtačkou.
V případě vrtání bez vypnutí a předpokladu vedení el. proudu, použij vrtačku z plastů (dnes je jich většina), nikdy ne nějakou starší kovovou.

pizlicka

Plánek od domu??musí existovat,nebo se zeptat předešlejšího majitele.pokud jsi majitelem od jakživa ty,zapátrat v paměti 😁

led

cukrar, detektorom lži, alebo detektorom alkoholu? 🙂