Dochy

Jak poznám, jestli je v lékařském teploměru rtuť?

Našel jsem starý skleněný teploměr. Když mi bylo zle, naměřil jsem ultramoderním elektronickým teploměrem 38.3, což mi připadalo trochu scestné… Skleněným 38.8, tomu už jsem byl ochoten věřit. Takže doufám, že mi dlouho vydrží 😉
A teď: Dá se na něm nějak poznat, jestli je to ten starý rtuťový, nebo nový, kde je nějaká náhražková slitina?

Nejlepší odpověď
ivzez

Auťáčkova odpověď není správná, staré lékařské
rtuťové teploměry ukazovaly teplotu spolehlivě.
Dodnes mám dva doma, stále ukazují spolehlivě.

Další odpovědi
cochee

Dá. Nový teploměr s náplní galinstanu totiž nejde tak snadno setřepat, pokud jsi dostatečně starý a pamatuješ si, jak se setřásal rtuťový teploměr, tak ten nový GaInSt takhle nesetřepeš, musí se dát třeba do ponožky a roztočit (samozřejmě tak, aby při tom do ničeho nepraštil).
dopl.: podle tvé fotky v diskuzi je to stopro rtuťák, mám úplně stejný. Pochybuju, že nějaký výrobce vyrábí GaInSt teploměr, který vypadá úplně stejně jako tenhle.

Jo a ještě něco: rtuťové teploměry byly zakázány uprostřed roku 2009. Do té doby GaInSt teploměry nikdo nevyráběl, nebylo proč. Takže jestli jsi si jistý, že teploměr byl koupen před r. 2009, je to stopro Hg teploměr.

autacek

U rtutoveho teplomeru rozdil pul stupnu pomalu nepoznate. Rtutova napl je videt a je stribrna. Dnesni nove teplomery jiz funguji na elektronicke bazi a rtut neobsahuji.

Dochy

Pokud víte odpověď proč ji dáváte do diskuse? Slušné i když třeba jen částečné odpovědi si vážím 😉
A rozcupovat vám ji mohu ať už ji zveřejníte jako odpověď, nebo jen příspěvek do diskuse 😉

Dochy

Tak si sám napůl odpovím… Předpokládám, že jde o poctivý rtuťový, ty novější mívají po straně barevný pásek, který se na té náplni odráží. A také jde sklepat relativně snadno.

Dochy

Auťáčku promiň, ale Tvá odpvěď je mimo. Ty staré teploměry jsou kalibrované a mají udanou max. chybu 0,1°C. Dříve v nich byla rtuťová náplň, později nějaká jiná, tuším že nízkotavitelná směs (slitina) kovů. Ptám se jak pozná který z nich to je. Elektronické máme dva, od různých, poměrně známých výrobců. Oba jsou co se měření týče docela šmejdy. Bohužel malé děti mám problém udržet celých 5 minut v klidu, takže u nás své místo mají – i když měření musíme občas opakovat – i já (rukou na čele) zjistím, že má děcko horečku, zatímco ten digitál po 30s řekne že má 35.8

Dochy

Přidal bych fotku, ale to už zřejmě dodatečně nejde…
Takže alespoň dočasný odkaz:
http://ctrlv.cz/f1mv
(zdroj: vlastní, volné pro použití na odpovědi.cz a pro příp. osobní použití. Doufám, že to takhle stačí 😉 )

Arne1

Klasický (historický) rtuťový. Kdyby ses ho chtěl zbavit, tak ho věnuj svému lékaři. Bude opravdu rád (to vím od své lékařky)

ivzez

Teploměr z obrázku je podle mne rtuťový,
mám doma stejný.

autacek

Máte pravdu, neuvědomil jsem si, jaké rozlišení má ta stupnice. Hezké pojednání o teploměrech, včetně fotek naleznete třeba tady:

http://danyk.cz/za­kaz_teplomeru­.html

Osobně se ale domnívám že rozdíl v teplotě půl stupně je u různých jedinců zcela individuální i v návaznosti na tělesné zatížení, denní dobu, místo měření, atd.

Dochy

Dík za odkaz. Ten je docela fajn, i když pár chybiček jsem tam našel (třeba že se páry rtuti uvolňují pokud je rtuť v sifonu umyvalda – přestože o trochu dříve píší že pro zamezení odpařování rtuti je dobře rtuť přelít vrstvičkou vody 😉 ) Ale to už Ti nedávám za vinu 😉 A dobré info o tom Gerathermu. Až budu kupovat zkusím se ptát po něm (přestože obvykle dávám přednost podpoře domácích výrobců).

Dochy

rozdíl v teplotě 0,5°C u jedné osoby během 5 minut v klidu reálný není. Rozdíl půl stupně je dost na NUTNOU změnu rozhodnutí, zda děcku dát či nedat lék na snížení teploty. Ano, jestli dospělý má teplotu v klidu 36,3, nebo 36,8 je fuk. Jestli má dítě 39, nebo 39,5 už je podstatný rozdíl. V prvním případě, pokud nemá jiné potíže, si ještě dovolím experiment s brufenem a kontrolu teploty po půlhodinách. V druhém případě nasadím brufen a začnu se zábaly.