veleknezka

Jak poznám geologicky staré a mladé pohoří?

Odpovědi
NonClockwork

Absolutní stáří lze získat například radiometrickým datováním hornin nebo i dendrochronologií (datování pomocí letokruhů stromů rostoucích v horských oblastech). Učebnicově lze stáří pohoří porovnat jedno s druhým, když víte, během jakého vrásnění se tvořily. Toto zařazení už za nás udělali jiní geologové 🙂
Doplňuji:
Od oka to jde pak velmi těžko, protože dnešní pohoří vznikaly stovky milionů let a to panovaly jiné podmínky pro rychlost horotvorných procesů a taky působily jiné vnější faktory, které hory obrušovaly i zmenšovaly jejich nadmořskou výšku (eroze, denudace).