paul1

Jak použít hmat Dr. Heimlicha sám na sobě?

Tento hmat se dá použít při zjištění, že se někdo dusí, např. jídlem.
Zachránce se postaví za postiženou osobu, které stlačí několikrát břišní stěnu v horní části a tím dojde k posunutí cizího tělesa směrem k hrtanu a k uvolnění dýchacích cest.
V jedněch novinách jsem se dočetl, že je možné tento hmat provést sám na sobě, ale bohužel nebylo uvedeno jak. To by bylo výborné, když je člověk někde o samotě. Na internetu jsem nic nenašel. Díky za odpověď, Pavel

Nejlepší odpověď
led

Ak si pozorne preštudujete článok, pozriete video v článku, tento hmat dokážete aj sám sebe spraviť.
„Rázná stlačení nadbřišku a komprese hrudníku mohou způsobit vnitřní zranění. Všechny osoby úspěšně léčené těmito technikami by měly být následně vyšetřeny k vyloučení možných poranění.“
Jak správně provádět Heimlichův hmat vysvětluje MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D.
https://www.ko­morazachranaru­.cz/aktualita/jak-spravne-provadet-heimlichuv-hmat-vysvetluje-mudr-jiri-pokorny-ph-d

https://ona.id­nes.cz/kdyz-se-dite-dusi-heimlichuv-chvat-d5n-/deti.aspx?c=A170215­_101308_deti_haa