bolak

Jak postupuje pojišťovna v případě že necháte věc nezamčenou a bez dozoru?

Kdysi dávno mi někdo říkal, že když necháte odevřený auto a klíčky v zapalování a někdo vám s ním odjede, tak vám pojišťovna nic nedá, to je pravda?

Co nezamčený kolo před krámem? Nebo otevřený dveře od baráku?

Nejlepší odpověď
baghira

Přesně tak: ve smlouvě je něco jako že pojištěný musí udělat všechna přiměřená opatření, aby pojistná událost nenastala. Nesplnění pojistných podmínek = žádné plnění.

Další odpovědi
anonym

Bolaku, pojišťovny uznávají jako pojistnou událost pouze ty případy, kde došlo evidentně k porušení zabezpečení předmětů, movitého nebo nemovitého majetku pachatelem krádeže, nebo vandalem (pokud je majetek pojištěn proti krádeži nebo vandalizmu, což jsou samostnantné součásti pojištění a pojištění nemovitosti ještě samo od sebe tyto pojistné události nekryje).
U nemovitosti pojišťovny dnes vyžadují zcela konkrétně specifikované bezpečnostní zámky dveří. Dokonce je rozlišeno, jaké zabezpečení má být do jaké hodnoty pojistného krytí. Rozumí se samo sebou, že čím vyšší požadavek na pojistné plnění, tím je vyšší pojistné a tím také pojišťovna požaduje vyšší zabezpečení ze strany pojistníka.
U krádeže kola je také pevně stanoveno, jakým způsobem má být kolo zajištěno na veřejném prostranství a jakým třeba doma ve sklepě.
Pokud necháš otevřené auto nebo dveře od domu, tak bude problém pojišťovně dokázat, že jsi měl svůj majetek řádně zabezpečen. Neměl. Tak proč by měla pojišťovna odškodňovat něco, na čem Ti jako majiteli nezáleželo?
Takže – je to pravda. Pokud nemáš zamčeno, ani do pojišťovny nechoď.

Michal Kole

V nejlepším případě nedostaneš nic, v horším případě na tebe podá trestní oznámení na pojistný podvod.

bolak

baghira: dobře, ale pak tam teda musí bejt nějakej rozdíl v tom, jestli to auto necháš otevřený úmyslně nebo neúmyslně ne?

přece když máš pojištěnej dům proti požáru, odjedeš do práce, necháš omylem zaplej sporák a dům shoří, tak je to jiná situace než když si ten barák sám zapálíš…

baghira

Z hlediska pojišťovny není rozdíl.
Pokud ti třeba někdo dům zapálí (i neúmyslně), pojišťovna ti zaplatí, ale bude chtít náhradu na žháři. Pokud si dům zapálíš sám (i neúmyslně), pojišťovna ti nic nedá.

bolak

Takže pokuď budeš zapalovat oheň na sporáku, dostaneš křeč do ruky, sirka ti vystřelí směrem k oknu, chytnou záclony a vod nich celej barák, tak máš prostě peška?

led

Krásna teória, ale teraz zopár otázok poisťovavieho vyšetrovateľa:
1 – boli záclony v bezpečnej vzdialenosti od plameňa sporáka (platí aj prepokladané horenie oleja na panvici)?,
2 – v akej vzdialenosti od záclon ste zapaľovali zápalku?
3 – ktorým smerom k záclone, od záclony ste zapaľovali zápalku a prečo práve tým smerom.
4 – ako ste sa pokúsili zahasiť zápalku, prípadne následné horenie záclony?
a ešte niekoľko ďalších otázok
výsledok, určite vám niečo nájdu, aby nemuseli zaplatiť celú škodu

baghira

V tom případě to nebyla nedbalost, jako v prvním příkladě, takže nemusíš mít peška – nicméně pojišťovna to může posoudit tak i tak.
Jaký další absurdní příklad vymyslíš?