Marťas Q9

Jak postupovat při změně banky?

Když změním banku a přejdu např. k Equa Bank, zajistí se v rámci kodexu movility klientů i to, aby poskytovatelé plynu, elektřiny, OSSZ, bytevní družstvo apod., kterým každý měsíc platím, obdrželi informaci o novém čísle účtu? Co mám třeba dělat když mám přeplatek a poskytovatel mi bude chtít tuto částku odeslat? Pošle jí už na nový účet, protože o něm má informaci, nebo se může stát, že jí pošle na starý, zrušený účet?
Budu muset individuálně každému nahlásit nové číslo účtu?

Nejlepší odpověď
anonym

nech si nějakou dobu oba účty, alespoň dva měsíce … pak bude přechod bezproblémový … teprve až uvidíš že na starý ti nikdo nic neposílá můžeš ho v klidu zrušit. Tím že starý účet střihneš okamžitě si jenom koleduješ o malér. Pár měsíců souběh je mnohem rozumnější postup.

Vždy jsem mezi bankami přecházel se souběhem a po pár měsících kdy už jsem si byl jistý že starý účet není potřeba jsem jej nechal zrušit. Vždy se našel někdo kdo ignoroval informaci o novém účtu na webu a v podpisu emailu a posílal na starý účet. Takto jsem měl možnost zjistit kdo to byl, informovat jej o novém účtu telefonicky a ještě prostředky sám snadno převést na nový.

Další odpovědi
autacek

Ano, budeš si to muset ohlídat a nahlásit sám.

Dochy

Proč pokládáš znovu podobnou otázku? Zjisti si podrobnosti u banky kterou sis vyhlédl. Banka nemůže kontaktovat všechny se kterými máš nějaký vztah. Může přenést jen to co se z tvé původní banky může dozvědět. Nezařídí Ti změnu bankovního kontaktu u všech tvých smluvních partnerů, může převzít jen trvalé příkazy a svolení k inkasu apod. z tvé předchozí banky. Své další smluvní partnery musíš informovat sám. (např. pro to aby věděli kam Ti posílat peníze a kde nově žádat o inkaso – je hezké že na novém budeš mít svolení k inkasu, ale pokud žádost o provedení inkasa bude chodit na starý účet dobrotu to dělat nebude)

Osobně doporučuju postupovat jak píše Ge0rge. Nech si nějakou časovou rezervu kdy budeš mít oba účty aktivní a zařiď si vše sám. Nebo si alespoň přesně ověř co se bude dít když Ti někdo pošle prachy na starý účet po té co už budeš mít nový. Každá banka má snad dnes na webu své obchodní podmínky, ceníky apod…

anonym

ano změnu čísla účtu musíš nahlásit každému kdo ti na něj může něco poslat. Žádné automatické přesměrování ze starého čísla fungovat nebude. Staré číslo účtu prostě jen bude nějakou dobu neplatné a pak jej banka možná i přidělí někomu úplně jinému … bohužel nefunguje přenositelnost čísel jako u mobilních operátorů, což je velká škoda a taky velký chyba, kterou by mělo smysl konečně začít řešit.

autacek

Přenositelnost čísla bankovního účtu je podle mě hloupost, navíc normální člověk kvůli pár ušetřeným korunám zas tak často banku nemění.

anonym

ona i kdyby nebyla zavedena přenositelnost čásla tak alespoň povinnost banky přesměrovávat příchozí prostředky na nový účet zadaný při rušení starého alespoň po dobu 2 let by hodně pomohla. Bohužel pro tak elegantní řešení neexistuje politická vůle která by to bankám nařídila.