Nikakelly

Jak postupovat při uzavření manželství, když jeden z partnerů je ve výkonu trestu – více v doplnění?

Jak postupovat pri uzavreni manzelstvi kdyz jeden s partneru je ve vykonu trestu a veznice pry umozni jen svatbu v zasto

Dovoli jen svatbu v zastoupeni

Odpovědi
klumprt

Takhle v zastoupení jsem to viděl jen v nějakém filmu, tuším Skřivánci na niti, a to byla padesátá léta.
Dnes bych řekl, že by nemusel být problém dostat oddávajícího úředníka a dva svědky na návštěvu a přitom by se to mohlo vyřídit. Jestli budu mít čas, tak se zkusím ještě podívat do zákonů.

Doplňuji:

Tak přímo do zákonů jsem se nedíval. Ale z některých vygooglených zdrojů se mi udělalo v problému celkem jasno:
https://www.horacke-noviny.com/zprava-ani_mrize_nej­sou_prekazkou­,_kdyz_dva_se_ra­di_maji-1026.htm
http://www.svat­by.cz/clanek.as­px?IDtema=103&ID=54
http://kraken­.slv.cz/II.US62/10

Jsou tři možnosti:

  1. Snoubenci bude udělena kázeňská odměna přerušení výkonu trestu. To zřejmě připadá v úvahu, když je umístěn v lehčím typu věznice a chová se velmi dobře – má výborné hodnocení. Pak dostane vycházku třeba na den, možná i víc dní, to nevím a bude možné sfouknout plnohodnotnou svatbu.
  2. Vězni bude povolena návštěva v nutném rozsahu oddávající úředník, snoubenka, a dva svědci. Jak vyplývá z toho rozhodnutí Ústavního soudu, a takové řešení není nárok a bude podmíněné taky dobrým chováním vězně a problém by mohl být v těch nejtěžších typech věznic, kde se toho obecně povoluje dost málo.
  3. V případě, že nelze realizovat dvě předchozí možnosti, lze provést svatbu v zastoupení. To ženich udělí plnou moc nějakému zástupci a ten to někde venku na úřadě za něj odkejve. Není to moc romantické, ale platit to bude úplně stejně.