simonka

Jak postupovat při ukončení hlavního pracovního poměru dohodou zaměstnavatelem, ale jednostranně?

30. 3. t.r. jsem přišla na směnu, navečer přijel šéf s tím, že agentura končí a od 1.4. t.r. nás přebírá nová, ale musíme podepsat Ukončení hlavního pracovního poměru dohodou dle par. 49 zák.č.262/2006 Sb, v platném znění, bez udání důvodu. Dále tam píšou – podpisem této dohody zaměstnanec potvrzuje, že nepožaduje uvedení důvodu ukončení pracovního poměru (ale my s tím nesouhlasíme a ukončení jsme nepodepsali) Dnes je 1. 4. pracuji již pro novou agentury (zatím bez smlouvy, kterou dodají v pondělí 3.4.)Již bývalý zaměstnavatel mi volal, že pokud nepodepíšu může mne přeřadit na jinou práci.
Pokud vím mám nárok za odpracovaných cca 15 měsíců na odstupné. To, že končíme jsme se dozvěděli 30.3. a hned 31.3. jsme měli podepsat smlouvy, zdá se nám to nefér. V ukončení by měl být par. 52 zák. č. 262/2006 Sb ZP s odstupným. To pochopotelně zaměstnavatel nechce dát a nyní ti co nepodepsali nutí nastoupit na jinou práci.

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý den, Simonko,

dohoda NIKDY není jednostranná.

S návrhem dohody přichází jedna strana, ale v okamžiku, kdy k návrhu
přistoupí i druhá strana, půjde o oboustrannou dohodu.

Zaměstnavatel nesmí nikoho nutit podepsat něco, s čím nesouhlasí.

Pokud jste návrh dohody nepodepsali a pokud jste
neuzavřeli „nové“ pracovní smlouvy s přebírajícím majitelem,
platí pro Vás stále smlouvy, které jste uzavřeli dříve.

Nebudete-li s novými smlouvami souhlasit, rozhodně
je nepodepisujte!! Není to Vaše povinnost.

I „nový“ zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat sjednaný druh práce.
Bude-li po Vás vyžadovat jinou práci, než jste si sjednali v pracovní smlouvě,
máte právo takovou práci odmítnout.

Nebude-li pro Vás zaměstnavatel mít sjednaný druh práce,
půjde o překážku na jeho straně. O překážku, za kterou Vám
bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

______

Podle mne jde nejspíš o přechod práv a povinností,
tzn., že můžete trvat na přidělování práce podle dříve
uzavřených pracovních smluv.

________

Odstupné:

Nárok na odstupné nevzniká jenom odpracovanými měsíci,
na počtu měsíců závisí jenom výše odstupného (v tomto případě
by šlo o dvojnásobek průměrného výdělku).

O nároku na odstupné rozhoduje způsob ukončení zaměstnání. Nárok
na odstupné vzniká v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52
písm. a) až c), nebo v případě dohody o rozvázání pracovního poměru ze stejných
důvodů. Důvod skončení by musel být uveden v písemné dohodě.

Dohoda, kterou Vám nabízí zaměstnavatel toto „obchází“.
Pokud byste na ni přistoupili, neměli byste nárok na odstupné
a v případě evidence na ÚP by se Vám po celou podpůrčí
dobu krátila podpora na 45 % čistého průměrného výdělku.

Dochy

Dohoda-jednostraně. To je tu každou chvíli v různých podobách. Vypadá to na sviňárnu ☹