akri

Jak postupovat při porušení plnění smlouvy o dílo, uzavřené ústní formou?

Jak postupovat při porušení plnění smlouvy o dílo, uzavřené ústní formou? Jedná se o opravu havarovaného automobilu, přičemž bylo dohodnuto, že oprava bude stát 30–40 tis. Kč a bude hotova do 14-ti dnů. Po třech měsících opravář požaduje částku 65 tis. Kč, bez jakýchkoliv dokladů, s odůvodněním, že náhradní díly získal na autovrakovišti, jinak by oprava byla mnohem dražší, odmítá předložit daňový doklad a odmítá jakoukoliv dohodu.
Mám podezření, že se jedná o meloucháře, bez živnostenského oprávnění.

Odpovědi
Drap

Je to podivné. I vrakoviště vydá doklad na požádání. V tomto případě bych asi podal trestní oznámení. I když byla pouze ústní dohoda, což může být problém při dokazování, měl opravář před takovým navýšením opravy se s tebou nejdříve dohodnout.

autacek

To, jestli je dotycný „melouchář“ sis mohl zjistit předem, je až komické, když ti byla nabídnuta dobrá cena, že ti to nevadilo. Pokud nemáš psanou smlouvu, nebo objednávku, dost těžko se prokazuje jaká byla původní domluva. Místo vděčnosti, že máš auto spravené, teď vymýšlíš, jak nezaplatit. Je to pochopitelné, na druhou stranu je též otázka, zda-li jste se bavili o ceně dílů, práce, termínu, či o čem vůbec. Bránit se můžeš právní cestou, ale bude to na dýl a připrav se, že s autem asi hned tak jezdit nebudeš.