Milan1144

Jak postupovat při obdržení podezřelé SMS s požadavkem k úhradě jakési platby?

Dobrý den, dnes jsem obdržel již druhou SMS s požadavkem k uhrazení jakési objednávky. Doslovné znění: Poslední upominka. Jiz 14 dni jsme neobdrzeli platbu za objednavku na Velomont. Zaplatte prevodem castku 1,497.00 Kc s VS:XXX, na ucet: YYY.
První SMS byla totožná akorát po sedmi dnech od údajné objednávky. Nic jsem neobjednával, nedostal jsem žádnou potvrzovací SMS ani email, v SMS není moje jméno, natož pak třeba nějaké číslo objednávky, není v ní ani žádný kontakt na údajného prodejce. Pod názvem Velomont jsem nalezl pouze e-shop s oblečením, poslal jsem email s dotazem, zda je SMS od nich, bez odpovědi. Mám nějakou povinnost uhradit danou částku? Myslím, zda je vůbec ze zákona možné mě tímto způsobem vyzývat k nějaké platbě, opakují, že jsem navíc žádnou objednávku neučinil. Ale zajímá mě, zda z toho pro mne může hypoteticky hrozit nějaká sankce, a zda se mám třeba obrátit na policii. Omlouvám se za asi stupidní dotaz, ale dokud to byla jen první SMS, zkrátka jsem ji víceméně ignoroval, nyní z toho mám ale blbý pocit. Děkuji.

Ještě jednou podotýkám, že jsem danou společnost emailem kontaktoval, 8 dní bez odpovědi.

Nejlepší odpověď
Dochy

Můžeš je informovat, že zřejmě došlo k nějaké chybě. Pokud sis nic neobjednával, nic neplať. Také je možné, že někdo jen zkouší od lidí získat peníze… pošle 1000 SMSek a třeba 5 z oslovených lidí bez rozmyslu zaplatí… Zkontroluj zda uvedený účet odpovídá účtu Velomontu, zde je uveden:
https://www.ve­lomont.com/cs/do­prava-a-platba/

Pokud ne a ani z Velomontu se Ti neozvali, mohl bys zkusit kontaktovat policii s podezřením na pokus o podvod. (očekával bych, že se pokusí zjistit majitele účtu a zablokovat jej, aby se zachytily prachy případných dalších poškozených)

Další odpovědi
Drap

Pokud jsi nic neobjednal a nic neobdržel, nic neplať, Podezřelé už je jen to, že se neni možné s dodavatelem spojit.

Edison

Mohou mít chybný telefon. Slušností by bylo je informovat o nějaké chybě, případně jim dát email pro zaslání kopie objednávky, případně doklad o vyřízení objednávky.

Druhou možností je hodit to za hlavu.

nyjono

Kontaktuj Velomont, pokud to jde a SMS ignoruj nebo i smaž.
Třeba si někdo z rodiny objednal nějakou módu.

INFO@VELOMONT.COM
+420 246 034 199

Mc Merkurion

… jestli sis jistej, hoď to za hlavu, nebo pro dobrej pocit bych na ono číslo poslal sms, že asi došlo k omylu a mají chybný číslo (vše se může stát) …

marci1

Jedná se o nesolidní e-shop: https://www.fa­cebook.com/grou­ps/2216054928499876/

Edison

Chápu nadšení z dostupnosti informací. Ale je FB opravdu tím nejrevantnějším místem, kde přijít k dobrým informacím? Já se na to dívám tak, že negativní hodnocení píší zákaznici v mnohem větším procentu, než ta pozitivní. Mnohdy se o pozitivním ani nedovíme.

nyjono

Tyto firma většinou posílají zboží na dobírku nebo po zaplacení.
Takže asi ignoruj.