Avatar uživatele
Pokročilý

Jak postupovat, když v servisu zničili auto?

Zdravím, dal jsem auto do servisu ve svém městě k soukromníkovi, který "něco" opravil (tvrdí v elektrice) a první den, co auto vyjelo ze servisu, tak se problém vrátil. Oprava stála 5.000,- Kč. Auto jsem dal do autorizovaného servisu ŠKODA, kde ho zkusili opravit a stále se jim to nedaří. Už půl roku na tom pracují v autorizovaném servisu a zjistili, že soukromník udělal neodborný zásah do elektroniky a do řídící jednotky, kterou museli vyměnit (takže mám vyšší spotřebu a motor už není načipovaný). V tomto profi servisu mám otevřenou fakturu, která již činí kolem 16.000,- KČ. Je nějaká možnost zakročit proti soukromníkovi, který odmítá vrátit peníze za opravu (odmítl dát doklad o zaplacení)?
Když jsem mu volal, tak začal křičet, že on dělá perfektně a ve ŠKODA servisu jsou lemplové a neumí to a peníze odmítá vrátit. Přitom nechce říct, co na vozidle provedl za zákrok.
Zajímá mě, jestli se mohu obrátit na nějaký úřad (nejlépe elektronicky), který by mi mohl pomoci.

Jinak auto z ničeho nic ztratí tah a jede třeba jen 20 km/h.

Díky všem za odpovědi, moc mi tím pomůžete. Auto je z dědictví a má pro mě úplně jinou hodnotu než finanční.

Doplňuji:
V autorizovaném servisu mi ochotně sdělili, že není problém vydat nějaký doklad o tom, že na autě byl provedený neodborný zásah, který výrazně poškodil vozidlo. Navíc v odborném servisu vyměnili řídící jednotku, plynový pedál a teď postupně mění svazky kabelů.
Abych se přiznal, tak už nějakou dobu uvažuji o tom, že bych poslal na finanční úřad dopis, ve kterém bych je požádal o kontrolu u daného "opraváře". A svědků je spousta, všichni v tomto malém městě vědí, že jsem tam dával všechna tři auta.
A jinak děkuji všem za rady, vážím si jich.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Co s autem - jiný servis, aby autorizovaní automechanici neuměli za půl roku najít a opravit závadu je neuvěřitelné...
Pokud jde o ´zpackanou´ opravu - musel bys nechat udělat soudním znalcem posudek a obrátit se na soud - to nepovažuju za rentabilní...
A pokud jde o toho "soukromníka" - můžeš to, že auto opravoval a neopravil prokázat? - doklad nemáš, takže třeba svědecky?
Obecně máš několik možností, jak mu zavařit (podání na FÚ, ŽÚ) - možná bude stačit, když tím dotyčnému ´pohrozíš´ a rázem bude vstřícnější... Taky mu můžeš udělat patřičnou reklamu po známých, ale jak píšu - bylo by vhodné, abys svá tvrzení mohl prokázat, jinak se celá situace může otočit proti tobě...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ono stačí,když ti autorizovaný servis vystaví potvrzení, že byla na voze provedena neodborná oprava. Od toho je to autoritzovaný servis,aby mohl taková stanoviska dávat. S tímto potvrzení pak zkusit dohodu a pokud to nepůjde,tak soud . Jiná možnost není, Názory, že finanční či živnostenský úřad nebo České obchodní inspekce něco vyřeší je názor laika. Tyto instituce nemohou vstupovat do smluvního vztahu mezi opravářem /prodejcem/ a zákazníkem. Bohužel, zatím je to takhle. Připravuje se sice novela zákona, ale ta zatím naše poslance netrápí.


Avatar uživatele
Stříbrný

řešit soudně škodu 5000 Kč je zdlouhavé a možná dražší než výsledek a ten je nejisty,
lepé se dohodni s opravářem na rekompensatě nákladů na opravu, verdikt autorizoveného servisu neber vážně, je veden snahou potopit a zpochybnit konkurenci, to se dělá běžně


Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud platí daně,pak FÚ nic neudělá. Pak by byl lepší živnostenský úřad, protže když by bylo více stížností, tak jedině on mu může pozastavit oprávnění podnikat.Opis takového dopisu, ve kterém bych výslovně požadoval zásah ŽÚ bych poslal tomu povedenému opraváři. Oni dnes přísněji posuzují povolení k takové činnosti. Kdysi můj známý sehnal potvrzení, že jezdil 5 let s dětmi na tábor,kde jim vařil a jeho základě dostal ŽL na hostinskou činnost.


Avatar uživatele
Pokročilý

Neautorizovaným servisům se vyhnou. Nestojí to za to. Dá se to pochopit u promáčklých dveří nebo kapoty, ale s elektrikou k odborníkům. O takových vesnických soukromnících jsem slyšel už dost. Bacha třeba i na výměnu skel, rejpnou kam nemají a auto začne reznout, s tím jsem se už také setkal.


Avatar uživatele
Bronzový

Zajít za právníkem, zde to nebude jednoduchá záležitost. Z toho, že autorizovaný servis vyměnil řídicí jednotku, pak plynový pedál (?) a následně mění kabelové svazky (postupně), mně vyplývá, že sami nejsou schopni závadu diagnostikovat, natož opravit. Postupují tedy v dané situaci pro ně jediným možným způsobem - "výměnkářským". Tj. zkusím vyměnit to, či ono a uvidíme, jestli jsme se trefili. V takovém případě se ale v případě záporného dílčího výsledku (výměna nepomohla) nevrací zpět původní náhradní díl, který byl patrně dobrý, ale cena nového ponechaného se připíše se na fakturu zákazníka. Teď záleží na tom, jak šťastnou ruku má opravář. Může se stát, že se částka na faktuře takto vycuká do značné výše, i když prapůvodní příčinou mohla být úplná banalita, třeba občasné přerušení kostry v některém konektoru kabeláže. Ale abych byl upřímný, někdy takovou závadu odhalit je pěkná makačka a člověk by z toho přišel o nervy. Sám jsem kdysi opravoval (ne sice automobily) a vím co to je, když je příroda na straně skrytých závad. Dnes začíná být složitost elektroniky v soudobých automobilech taková, že (podle mého názoru) je diagnostika a činnosti související věcí vhodnou pro elektroinženýra a ještě k tomu zaškoleného. Vzhledem k tomu, jací borci dnes získávají výuční listy na obor autoelektrikář (a věřte, že sakra vím o čem mluvím) se není čemu divit, že to pak dopadá, jak to dopadá.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud věrohodným dokumentem, přesněji znaleckým posudkem dokážete, že závadu, popřípadě špatnou opravu způsobil soukromník ( i servis je soukromník), pak se můžete obrátit na soud. Žádný úřaqd Vám nepomůže, páč ty neřeší spory.
Nějaký doklad o tom, že někdo udělal něco jinak, nežli se servis domnívá, není relevantní dokument.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

Jmhad:
1. autorizovaný servis je autorizován výrobcem - stanovisko autorizovaného servisu (pokud nejde o technika současně soudního znalce) nemá pro případný občanskoprávní soud žádnou významnou relevanci
2. jistěže FÚ ani ŽÚ nebude vstupovat do smluvních vztahů servisáka a zákazníka - ale byl-li bys tím servisákem, asi by tě cílená kontrola FÚ či žÚ nepotěšila a snažil by ses jí vyhnout - taky jsem nepsal, že tyto úřady něco ohledně opravy vyřeší, ale že podáním (podloženým důkazy) může LeVovič servisákovi ´zavařit´...
;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Zlatý Kepler 299
Bronzový kapitán 297
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 233

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.