panoptik

Jak postupovat, aby se vlastníky nemovitosti stali oba manželé? Doposud je vlastníkem pouze manžel.

DĚKUJI a přeji hezký den
( odpověď otázkou " proč" je irelevantní)

Nejlepší odpověď
annas

Je vhodné se obrátit na notáře, aby smlouva na převod měla všechny záležitosti.

"!Můžete své společné jmění zúžit nebo rozšířit smlouvou, kterou Vám může sepsat pouze notář.

Rozšířením společného jmění se rozumí případ, kdy se z výlučného majetku jednoho z manželů stane majetek společný.

Pokud je předmětem těchto smluv nemovitost, nabývá smlouva o změně rozsahu společného jmění manželů účinnosti vkladem do katastru nemovitostí. Tento úkon provede notář, který smlouvu sepíše.

Existence těchto smluv se eviduje Notářskou komorou ČR v centrální evidenci manželských smluv."

https://www.no­tarfianova.cz/a­gendy/?site=s0e3

Další odpovědi
Hlada

Sepíšete darovací smlouvu, na poště necháte ověřit podpisy a na stránkách KN vyplníte formulář Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí. Poplatek je nyní 2 000 Kč.
Jste si jistá, že k tomu nebudete ještě potřebovat legálně drženou zbraň?

Pepa25

Je potřeba vkladu vlastnického práva v katastru nemovitostí. Ten k tomu bude potřebovat návrh spolu s listinou, která (spolu)vlastnictví dosvědčí. V praxi jsou možné dvě situace: 1) vlastnické právo vám teprve vznikne – musíte nejprve uzavřít smlouvu (darovací, kupní, dohodu o rozšíření SVJ …), 2) vlastnické právo vám mělo na základě nějaké skutečnosti vzniknout, ale nedošlo k tomu (např. ze společných prostředků jste koupili členský podíl v bytovém družstvu, ale ten byl jen na manžela, takže po převodu do osobního vlastnictví je pořád jen na manžela). takové situce se řeší souhlasným prohlášením.
V každém případě budete nejprve potřebovat nějakou dohodu s manželem …

elkon

U notáře a pak zápis na katastru.

pizlicka

Chytit manžela za flígr,přiložit revolver k hlavě,dotáhnout na katastr,a napsat půlku na vás 😁

Keliska11

To souhlasné prohlášení vypadá jak? A na základě tohoto prohlášení přepíší na katastru z jednoho vlastníka na SJM? Jde o situaci, kdy majetek byl pořízen již v době trvání manželství, ale napsán do KN byl pouze jeden z manželů. A další dotaz – když by se sepisovala smlouva o rozšíření SJM, musí se dělat odhad toho majetku? Děkuji za odpovědi.