zbyndo

JAK posobi spln mesiaca na duševný stav človeka?

Alebo je to zhoda okolnosti,že počas splnu mavam zvyšene napetie,neisto­tu,nepokoj,strach?

Nejlepší odpověď
annas

Je to individuální, záleží na citlivosti, vnímavosti atd.

1. Úplněk ovlivňuje lidské tělo, přiznali vědci. Teď mají jiný problém

„Podle Christiana Cajochena ze univerzity v Basileji, autora první studie, která naznačila vztah mezi úplňkem a spánkem, je rytmus odpovídající měsíčním fázím zřejmě dědictvím z dávných dob. "První lidé možná měli lehčí spánek za úplňku, neboť za jeho světla byli více ohroženi divokými zvířaty. Původ tohoto jevu je možná ještě mnohem starší, z šera minulosti, kdy byli pány Země dinosauři a začali se vyvíjet první savci. Tito naši dávní předkové byli nuceni žít hlavně v noci a byli nejaktivnější v době, kdy Měsíc svítil nejvíce, protože ve dne se museli skrývat před velkými plazy. Některá zvířata mají dosud rytmus reprodukce ovládaný Měsícem: je možné, že lehká redukce lidského spánku je dědictvím z dávných časů, kdy jsme se i my museli množit za úplňku,“ uvedl Christian Cajochen.

Michael Smith ze švédské Göteborgské univerzity ve svém výzkumu sledoval spánek a mozkovou aktivitu 47 dospělých osob. Výsledky ukázaly, že úplněk zkracuje dobu spánku asi o 20 minut a také znesnadňuje usínání.

„V době úplňku se zdá být mozková kůra citlivější. Účinek je patrný u obou pohlaví, ale především muži mají problémy s usínáním a délka spánku je u nich kratší. Získané údaje naznačují, že zde jsou zřejmě jakési biologické hodiny usměrňované měsíčními fázemi, ale jejich mechanismy zatím nejsou prozkoumány“ atd. .

Zdroj: https://veda-a-technika.euroz­pravy.cz/veda/203168-uplnek-ovlivnuje-lidske-telo-priznali-vedci-ted-maji-jiny-problem/

2. Z jiného pohledu
https://zena.ak­tualne.cz/zdra­vi/dnes-je-uplnek-znate-jeho-magickou-moc/r~i:article:777770/

Další odpovědi
Tomáš Vanka

náhoda a ne nemá vliv.
všechna na tvrzení o „citlivějších“ jedincích jsou jen sugerační klam

Tomáš Vanka

náhoda a ne nemá vliv.
všechna na tvrzení o „citlivějších“ jedincích jsou jen sugerační klam