NazgulCZ

Jak poslat do Ameriky dopis, do kterého mám vložit předem známku na zpáteční poslání?

Ahoj, existuje možnost jak poslat do Ameriky dopis, do kterého mám vložit předem známku na zpáteční poslání do České republiky?? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

A ty máš US známky? K tomu se používá tzv IRC – International reply coupon. Měl by být k mání na poště. Jinak běžně se vkládá do obálky. Příjemce jej pak uplatní k úhradě poštovní služby – zaslání odpovědi.

Koukám, že od dob, kdy jsem je hojně užíval, se systém hodně změnil. Hledej termín „Mezinárodní odpovědka“.

Zdroj: https://cs.qwer­tyu.wiki/wiki/In­ternational_re­ply_coupon

Dochy

ad Edison:
„Odesílatel cenu nehradí, jestliže se zahraniční adresát zavázal tamní poště, že cenu uhradí po dodání zásilky. Jde o tzv. mezinárodní odpovědní zásilku. Obdobnou službu poskytuje pošta na základě předem uzavřené písemné dohody také českým adresátům.“
https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/zahra­nici/obycejna-zasilka-do-zahranici
a pak
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-mezinarodni-odpovedka

Zkušenosti, podrobnosti vítány… 😉

Edison

Ten závazek je prezentován právě tím kuponem. Ono je to napsaný kapku zmatečně. Já to četl a protože jsem to kdysi využíval, funguje to tak, že pokud od někoho chci základní zásilkou něco dostat a aby to ODESÍLATEL ODPOVĚDI neusel hradit, já TADY koupím příslušný kupón, vložím do obálky společně s nadepsanou odpovědní obálkou. Odesílatel ODPOVĚDI pak jde s odpovědní zásilkou na počtu, předloží onen kupon a na počtě zásilku přijmou. Pozor, platí pro zásilky do 20g. Proto se někdy pro odpověď zasílají kupony dva.

Zkrátka… ta věta na stránkách ČP řeší samotnou odpověď, ne to, jak ji vyžádat, proto ta záměna pojmů odesílatel a adresát. Odesílatel je v tomto případě odesílatel odpovědi a adresát je příjemce odpovědi.

Dochy

S těmi pojmy problém nemám… Jen mně to překvapilo jako celek. Je to snad poprvé co o něčem takovém čtu 🙂
A ani na té poště jsem k tomu nedohledal další informace (kompletní ceník se mi zatím prohledávat nechtělo)

Edison

Jasný. On ten popis se fakt vztahuje jen na tu zásilku „odpověď“. Tam je tedy opravdu odesílající odesílatelem a přiímající adresátem. Co je před odpovědí ty popisy v zásadě vůbec neřeší.