HOMER

Jak pomoct při podezření na zneužívání?

Ahoj. Mám kamarádku, které je 17 let a mám o ni strach. Nevím co se jí stalo, nebo děje, ale před cca. 14 dny semnou mluvila normálně, i když už tehdy mi říkala, že má nějaké problémy, o kterých nechtěla mluvit a mám pocit, že se to zhoršuje. (něco mi před těmi 14 dny řekla o nějakém 40 letém chlapovi, kterého měla mít předtím ráda a už s ním není, on jel údajně tou dobou na 4 měsíce pryč. Ona prý se vším souhlasila, takže je to její vina, ale nevím jestli to byla pravda, nebo jen částečně a jestli ta osoba opravdu existuje, nebo je to ve skutečnosti někdo z rodiny) Dnes ze sebe nevydala téměř ani slovo.. Asi jsem to trochu přehnal, protože jsem se jí pořád vyptával a tak a obejmul jsem ji a ona si asi něco připomněla a úplně se začala celá třást. Myslím, že u ní začíná docházet k nějaké psychické nemoci, minimálně deprese a nevím co dělat. Rád bych to někam oznámil, aby to někdo opravdu dobře prošetřil a pomohl jí. Víte někdo kam se obrátit, abych měl jistotu, že to nebude jen rutinní kontrola, ale skutečná pomoc? (Jedná se o okolí Brna)
Doplňuji:
A teď bych prosil nějakou odpověď lidi.

Nejlepší odpověď
anonym

Oběť zneužití, i sedmnáctiletá, to nebude mít s vyjádřením toho, co se stalo, snadné. V první řadě si bude muset přiznat, že se jí vůbec něco stalo. Pokud se to nestalo dobrovolně, tak asi se v této chvíli obviňuje, že udělala něco, proč si to zasloužila.
Nedokážu si představit, jakou úlohu bys při tom mohl sehrát Ty.
(Vzpomínám si, jak se se sestřenicí rozvedl manžel a jí zůstaly na strarosti dvě děti. Když její dcera měla 16–17 let, začala docházet do sousední vsi k chovateli koní. Chodila tam natolik svědomitě, že ho nakonec svedla. Kdysi mi přiznala, že jí otec hodně chyběl. Tehdy už jí měla chybět také ale matka, protože zemžela 4 roky po rozvodu na rakovinu. Ji nezajímali vrstevníci, ale chlapi o generaci starší. Za toho chovatele se provdala, dostudovala a měla s ním dceru. Jenže rozdíl věku se najednou začal právě při výchově dítěte hlásit jako problém.)
Někdy prostě mladičkým dívkám imponují zralí partneři, protože mají nadhled, jsou svým myšlením docela jinde a hlavně vědí, jak si takové mlaďounké stvoření získat.
Víš, možná díky mým zkušenostem se mi na zneužití v tomto případě kouká dost špatně (s nedůvěrou). Zřejmě bude nejlepší snažit se se slečnou být často a nechat ji, aby ti věřila a svěřila se ti. Potom jí můžeš pomoci. Jít s ní nahlásit událost na policii, doprovodit ji k lékaři atd. Jenom kvůli tvému podezření se s tímto problémem moc udělat nedá. Musel bys mít ověřeno, že se skutečně něco stalo a také by dotyčná slečna musela říct, že tento čin nebyl v souladu s jejím přáním.
HOMERE, ještě ti poradím jednu věc – nesnaž se lidem pomáhat, pokud tě o pomoc nepožádají. Jestliže začneš něco řešit a nakonec se ukáže, že je všechno nějak jinak, mohl bys být ty tím, po kom se všechny hromy a blesky svedou. Je dobře, abychom si jako lidé vycházeli vstříc a pomáhali si, ale ty nemůžeš vědět, o čem ta slečna vlastně nechce mluvit. Až se jednou stane to, že se ti svěří, potom už si s tím poradíš. Zatím jí řekni, že se na tebe může obrátit s čikmoli a že jí rád pomůžeš. Už i tohle je tak hodně, aby se cítila lépe.

Další odpovědi
iceT

Jenže názor ocko je i podle mě to nejlepší,co můžeš udělat.Nechat slečnu aby si sama uvědomila,co by měla dělat.Vem si,že ještě pořád je na světě dost žen,které fyzické ublížení na vlastním těle a duši nenahlásí nikde,protože to považují za své selhání.Je to stejné jako s alkoholikem,al­koholik si také musí napřed přiznat,že je nemocný a že toho démona sám nepřepere a pak teprve požádá o pomoc.
Pokud z té dívky budeš lámat informace nasilu,i když v dobré víře,že pomáháš,tak jí nejspíš uškodíš,totéž jako v případě,že bys ji vzal na pokec k nějakému psychologovi bez toho,aniž by s návštěvou souhlasila.ONA sama musí chtít situaci řešit.
Sám jsi napsal,že nevíš kde je pravda.

anonym

Nevím,ale zneužít se dají snad jen lidé pod hranicí 15-let,ne?Poté jde o znásilnění.Pokud špatně rozumím otázce,pak se omlouvám.Nebo jde o něco jiného,než uvádíš.Pokud je jí 17,jsou za ni ještě rodiče zodpovědní.Máš-li o ní strach,zajdi za nimi,řekni jim co se ti nezdá.Tvůj zájem o její zdraví není úplně mimo.Sebevraž­d,kterým se dalo předejít je stále víc a víc.Odmítnout tě můžou,to přejde,ale výčitky,že se dalo něco dělat apod.,tak ty by tě mohly provázet zbytek života.

HOMER

iceT:Sama píšeš, že je hodně žen, co nic nenahlásí, přesto ji mám podle tebe nechat aby si sama něco uvědomovala?? Jen tak mimochodem, víš o tom, že existuje něco jako ohlašovací povinnost?

Četl někdo z vás někdy nějaký názor odborníků na toto téma? Je tu někdo psycholog? Chtěl jsem jen jednoduchou odpověď na otázku na koho se dá obrátit. Mimochodem, asi nevíte že existuje něco jako ohlašovací povinnost že?

iceT

Neřekla jsem,že ji máš nechat tak,ale ona sama by se měla rozhodnout co a jak.Krom toho,to že půjdeš a někde něco nahlásíš,aniž bys měl jakoukoli podporu či důkaz jen o své vlastní vůli,tak tím jí fakt moc nepomůžeš.Představ si,že to někde ohlásíš,ji si pak někam pozvou se slovy:Dobrý den,přijďte k výslechu ve věci Vašeho znásilnění…to nezní zrovna slibně.

badisko

no ty jses teda kopito :D ohlasovaci povinost nam samozdrejme neco rika ..ale asi jsi ji spatne pochopil …
(1) Kdo se HODNOVERNYM způsobem dozví, že jiný spáchal trestný čin
to co pises spise vypada jako Sci-fI …:D
ohlasit to muzes na policii..:D ti to predaji dal..:D

HOMER

ocko: Děkuji za názor, nicméně nesouhlasím a dokonce ho považuji za škodlivý.

anonym

HOMERe, je to Tvůj dotaz a sám si musíš rozhodnout, co uděláš. Vím, co je domácí násilí a vzhledem k tomu, že mám 60 let, tak bys nemusel na mé názory nahlížet jako na ty, které by měly někoho poškodit. Snažím se situaci, kterou jsi tu popsal, vidět z nadhledu. Příliš mnoho dobře míněné snahy může paradoxně přinést hodně bolesti a trápení.
Nejdřív musíš zjistit, co se doopravdy stalo. Tohle nemůžeš dotyčné slečně mít za zlé. Každý člověk je schopen dělat životní řešení a zvládat situace až v momentě, kde je na ně psychicky zralý. Nepomůže tlačit „na pilu“ a nutit jinou lidskou bytost udělat nějaké rozhodnutí a okamžitě to řešit.Člověk to musí chtít sám za sebe.
Pokud bereš za škodlivé, že Tě brzdím, abys neudělal takovou pitomost, že na slečnu budeš tlačit, tak si asi rozhodnutý pro radikální řešení a je potom nesmysl, abys sem pokládal podobné dotazy. Odsouhlasit ti partyzánštinu není nejmenší důvod.
Všechno chce svůj čas. I tvoje slečna. Aby se Ti přiznala k tomu, co se jí stalo, nesmíš na ni tlačit. Tak se můžeš setkat s reakcí, kdy ti celá nešťastná řekne cokoliv, jenom abys jí dal pokoj (a bude tě nenávidět), nebo ji dokopeš k tomu, aby něco začala řešit a pokud na ni budeš tlačit, tak se nakonec její zloba obrátí opět vůči tobě a bude tě zase (a musím dodat že oprávněně) nenávidět.
Škodlivý je zde jenom tvůj přístup, kdy tušíš něco neblahého, nemáš o co se opřít a čekáš jedinou odpověď, abys provedl nějakou „hurá akci“ bez ohledu na to, co to přinese.
O mně si mysli, co je ti libo. Máš-li ale alespoň trochu zdravého rozumu v lebce, tak se pokus nad slovy, která se tě snaží přimět, aby ses neunáhlil a nejdříve zjistil, co se vlastně stalo, trochu přemýšlet.
Jako řešení nevidím ani to, že bys situaci probral s jejími rodiči. Jestli si tvá přítelkyně začala něco se 40 letých chlapem, tak nejspíš jsou rodiče ti poslední, se kterými by to chtěla probírat.
Jako tupá blbka, která si tu chce nasbírat pár bodů, bych ti napsala, ať zverbuješ policii, kdekoho odvážného, holku donutíte násilím promluvit a ještě ti k tomu popřeju hodně zdaru. Taková odpověď by se ti zřejmě líbila. Jenže, bohužel, je třeba myslet na následky. Lidská duše je příliš křehká, z otřesů se vzpamatovává hodně dlouho. Proto je třeba se zraněným člověkem jednat opatrně, s láskou a s pochopením. Trhnout se na člověka v nouzi a udělat z něj oobět veřejného zájmu, to umí dobře naše idiotská média. Kde je však za tím vším zraněná lidská bytost? A o tu by mělo přece nejvíc jít právě tobě.

HOMER

Jj, myslím že máš částečně pravdu a určitě nad tvými slovy trochu popřemýšlím. No můžeš mi napsat, ať jdu na policii, ale stejně se tam nechystám, vím že by jí nepomohli. A trochu mně ta narážka uráží..Vím i o několika specializovaných telefonních číslech, ale nevěděl jsem, jestli by jí opravdu pomohli, nebo by jen přišli a vyplnili pár papírů a vše jen zhoršili.. Jen bych rád řekl, že názor může být škodlivý, bez ohledu na věk a taky, že pokud byste mi někdo odpověděli na moji otázku, tak teprve můžu něco zvažovat.

anonym

Podívej, policií bych v tomto,případě asi nezačínala. Až zjistíš, co se vlastně stalo, tak nejdříve bych doporučila udělat lékařské vyšetření. Jenže pokud šlo o znásilnění a slečna bude mlčet, tak se toho asi s odstupem doby moc vyřešit nebude dát. Bude třeba se domluvit, zda v takovém případě bude pro tvou přítelkyni lepší podat trestní oznámení, nebo naopak se soustředit na to, aby se dala psychicky dohromady. Spíš si myslím, že bude třeba volit tu druhou variantu. A to chce hodně času a trpělivosti.
Nech svou slečnu, aby si k tobě našla cestu. Čas je skutečně nejlepší lékař.

HOMER

Musím uznat, že dokud nevím jistě jestli to pokračuje nebo ne, popř. kdo jí ublížil, tak asi nemůžu nic dělat, proto jsem se taky chtěl obrátit na někoho kompetentního, kdo se tím zabývá..

anonym

Víš, skutečný odborník tady bude těžko. Je mi jasné, že se ti kouká špatně na slečnu, která má nejspíš život v troskách. Jenže teď okamžitě s tím nejde nic udělat. V první řadě ona musí najít odvahu podívat se pravdě do očí a říct, co se jí vlastně stalo. Pokud to neudělá, tak nezbývá než jí být oporou a být jí nablízku. Neboj se.
Když budeš vidět, že začíná být trudomyslná, nezbude než se obrátit na rodiče a hledat řešení ve spojení s nimi. Já ale spíš sázím na její mládí. V tomhle věku jsou slečny skutečné bojovnice.
Na jejím místě by mi hodně pomohlo vědět jenom to, že mám blízko sebe člověka, který mi tolik touží pomoct. Snaž se, aby to pochopila a uvidíš, že se ti svěří.
Když bude třeba, tak potom napiš třeba do vnitřní pošty. Jestli to bude nutné, tak dáme dohromady strategii na koho a kam se obrátit. Ale přiznám se Ti, že si myslím, že je sice moc zraněná, ale že nemusí jít zrovna o znásilnění.
Dej tomu dostatek času. Až si budeš jistý o co jde, tak se to bude už lépe řešit.
Drž se a buď trpělivý.

HOMER

No co na to říct.. Děkuji Já jsem si celkem jistý, že se jedná o dlouhodobé zneužívání..

anonym

Jenže to je právě to, že z tvé původní otázky to tak zcela jasně nevyplynulo. Silné podezření tam je, ale chce to opravdu něco víc. Zkus se jí tedy zeptat, jestli by nechtěla svoji situaci nějak řešit. Také se zeptej, jakým způsobem bys jí mohl pomoct. Nesmí v tom být nic násilného. Potřebuješ, aby začala hovořit sama o tom, co ji trápí. Když se toto podaří nějakým způsobem otevřít, tak už bude snadné přijít na to, zda ji poslat na gynekologii, na sociálku, k psychiatrovi nebo na policii. Uvědom si, že toto vše jsou místa, kde by jí pomohli, ale vše, bohužel, závisí na tom, aby šla za lidmi, kteří budou hledat způsob, jak ji z problémové situace dostat. To je to, o čem jsem psala hned zpočátku – je třeba pojmenovat problém a mít odvahu (nebo jenom snahu) začít ho řešit.

HOMER

Dobře. Myslím, že tohle je názor, který by mohl být docela prospěšný :) Děkuju za dobrou radu.

badisko

co presne je na odpovedi od ocka skodlive ?.. ma pravdu spis ty se mi zdas krapet jalovy …:D

HOMER

No tak já zase nevím co přesně se ti na mně zdá jalové. Škodlivý je názor, že s tím nemá (nemůže) nikdo nic dělat a postoj typu určitě o nic nejde, nakonec ještě doplatíš na to, že jsi chtěl pomoct. Nechápu jak můžete říct, že si má pomoct sama a že nemám nic dělat. Divím se sám sobě, že jsem s touto otázkou zavítal na tohle fórum.

badisko

tak si to trochu rozeber …ty ani nevis jesli se jedna o zneuzivani ..muze jit o pouhe deprese v nich ma clovek nekdy lepsi dny a nekdy horsi … jalove je tve jednani nemas to nijak podlozene a uz chces nekoho kdo by to vysetril jenze asi nejak nechapes ze muzes ublizit jak ji tak sobe .. to nemluvim o jejim okoli ..pokud by se to nepotvrdilo a byla jen nejaka blbost … proste te nepozadala o pomoc a az zase takovi kamaradi nebudete ..kdyz nevis esli byla nebo nebyla s tim typkem co udajne odjel …:D tak proc by se ti z necim mela sverovat jsi kamarad …ale ne zase extra kdyz nevidis do jejiho zivota ..:D ja se taky nesveruji kazdemu co me trapi od toho mam dobre pratele a rodinu ..sorry ale je to tak ..jedine co muzes udelat ji byt na blizku a naslouchat ji …nebud zase paranoidni treba jde o hovno a je tehotna s tim chlapem a nevi jak z toho vybruslit …:D a ocko ma pravdu pokud nebude chtit sama tak ji nikdo nepomuze prece ji nedaj na detektor lzi jen kvuli tobe a tvejm dohadum…:D

HOMER

Ok..to beru. Ale jsem jediný člověk, kterému to o tom chlapovi vůbec řekla a to co jsem sem napsal bylo jen pro představu, o co se jedná, ale pokud bys s ní mluvil sám a viděl ji, tak budeš možná mluvit jinak…

anonym

Homere, mám proti tobě jednak nevýhodu, ale na druhé straně výhodu toho, že celou tuto záležitost vnímám zvenčí. Prošla jsem si nemalými starostmi a vím dobře, co člověka může hodně poznamenat.
Proto radím maximální obezřetnost. Je mi jasné, že ti na ní hodně záleží a že bys nejraději všechno řešil rázně a hned. Ale opravdu potřebujete čas, aby se vše dalo optimálně vyřešit. Ona potřebuje čas, aby dala dohromady střípky své pošramocené osobnosti a dokázala se ke svému problému postavit a čelit všem potížím, které s tím budou spojené. Ty potřebuješ čas hlavně proto, abys zjistil, co se vlastně stalo, a mohl jí skutečně účinně pomoci.
Spěch není nikdy dobrým pomocníkem. Znáš určitě heslo:
Spěchej pomalu.
V tomto případě to platí tím spíše, že jde o dívku, na níž ti záleží. Získej se nejdříve její důvěru a přesvědč ji o tom, že ji chceš skutečně pomoci.

HOMER

Jo a nestydím se za to. No zatím jen zjišťuju co se dá dělat a kam se můžu obrátit.