rmajlka007

Jak pohlíží německé učebnice na otázku nacismu a 2.sv.v. obecně?

Zajímalo by mě, jak asi vypadá taková německá učebnice novodobých dějin, konkrétně nacismu, nebo otázek druhé světové války. České děti se učí o hrůzách páchaných nacisty, o tom, že válku rozpoutali mocichtiví Němci. Ti jsou vnímáni jako ti špatní, ale jak interpretují takové události samotní Němci, když se jich to takhle týká. Kdybych byla učitelka, asi by mi šlo hodně šatně pře pusu, když bych měla vyprávět svým žákům o tolika negativech vlastního národa. Myslím, že to pro ně musí být hodně palčivé téma a zajímalo by mě, jak vysvětlují svým dětem že zrovna jejich národ je zodpovědný za tolik zvěrstev. Například v porovnání s námi, nebo se tam toto téma tolik do hloubky neřeší? Nemáte někdo ukázku z nějaké takové učebnice, nebo podobného materiálu?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se do archlívu, podobná otázka byla položená. .

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-dnes-uci-nemci-o-hitlerovi

Vkládám další informaci – podrobnosti v odkazech

Nacismus a druhá světová válka – Evropa v troskách

http://www.wis­sen.de/bildwb/na­tionalsozialis­mus-und-zweiter-weltkrieg-europa-truemmern

http://www.bpb­.de/geschichte/na­tionalsozialis­mus/dossier-nationalsozia­lismus/

Nacismus a 2. světová válka

K výročí 08.05.1945:

Evropa je v troskách. kríze Výmarské republiky, národní socialismus v Německu se rozrostl do masového hnutí.
Během dvanácti let nacistické vlády byli Židé, političtí oponenti a další skupiny systematicky pronásledováni, vyhnáni a zavražděni.
Německo v r. 1939 rozpoutalo světovou válku, v níž přišlo o život více než 55 milionů lidí.

V sedmi kapitolách dokumentu jsou uvedeny dějiny nacismu a druhé světové války v Německu. a to, jak si Němci pamatují nacistické zločiny, které určují až dodneška jejich vztah k sobě, i k jejich sousedům.

Další odpovědi
ivzez

Opravdu se u nás děti učí o „špatných mocichtivých Němcích“?
Mám dojem, že je to „trochu“ jinak.

V Německu se děti učí o nacionálním socialismu (Nationalsozi­alismus),
nacionálněsoci­alistické diktatuře (die nationalsozia­listische Diktatur),
nejtemnější době německých dějin (die dunkelste Zeit der deutschen Geschichte),
největší katastrofě 20. století (die größte Katastrophe des 20. Jahrhunderts)
apod.

Některá z uvedených označení vnímám jako poněkud
sporná, neboť bude záležet na úhlu pohledu.
Ale ve školách je samozřejmě jen ten „správný“.

Zmiňuje-li se „zlo“, pak v souvislosti s ideologií, činy určitých skupin (nacistů, …),
nikoliv ve spojení s národem/občany. A podle mne je to tak v pořádku, protože většina Němců se zločinů neúčastnila, a pokud se o nich dozvěděli, odsuzovali je.

Ukázka pracovního materiálu (Nationalsozi­alismus.pdf, 12.976 kB):
http://www.chancen-erarbeiten.de/fi­leadmin/webda­ta/PDFs/Natio­nalsozialismus­.pdf

  • ––––––

Problém nevidím ve školní výuce, ale ve společnosti. Část německé společnosti se dodnes s minulostí nevyrovnala, dodnes obdivuje Hitlera, některé „podniky“ ještě před cca 7 roky lákaly k návštěvě Berlína „nabídkou sexu s Hitlerem“, používaly fotky A.H, Hitlerjugend, „uvědomělých dívek“, … (nevím, jestli se to nezměnilo, neověřovala jsem), přestože v takových případech jde i v Německu o trestný čin.
(Odkazy neuvádím záměrně, šlo by o propagaci nacismu.)

Stále existuje „Stille Hilfe“, což je „spolek veteránů“ žijící z dobrovolných příspěvků.
Snaží se ovlivnit soudy s válečnými zločinci, prosadit nižší tersty nebo osvobození, pokud se to nepodaří a zločinec je odsouzen, snaží se mu usnadnit pobyt ve vězení, … Prominentní členkou a jakýmsi „maskotem“ tohoto spolku je Himmlerova dcera Gudrun Burwitz.
Více informací k „Stille Hilfe“:
http://www.klick-nach-rechts.de/gegen-rechts/2001/0­3/stille_hilfe­.htm

  • –––––––

Poznámka:
Výborným zdorejem informací jsou odkazy v odpovědi Annas
(chtěla jsem je uvést, ale Annas mne předběhla). Přestože jde
o německé weby, zkuste se na ně podívat alespoň s překladačem.

  • –––––

Agneta:
Bylo by dobré svá tvrzení lépe zvažovat a pokud už si je nemůžeš odpustit, pak alespoň uvádět nějaké odkazy.

Učitelky neučí o „zlých nacistech“ (nezapojují do výuky žádné emoce).

Pronásledování zběhů ještě v roce 2005 je nesmysl. To by bylo možné jen
u těch, jěž zmiňuji (záměrně bez odkazu) v prvním odstavci pod čarou.
Není to oficiální postoj Německa ani společnosti.

Agneta

Takže ty učitelky nevysvětlují, že vlastní národ, ale „ti zlí nacisté“… a s těmi to bylo asi jako v Česku „ve straně“ – tedy jen sedmina (až desetina) obyvatelstva.

Ale jinak zase třeba na ten Národní socialismus není pohlíženo moc špatně, neboť dezertéři z nacistické armády byli až do (asi) roku 2005 bráni jako „trestanci“ a nedostali nikde práci, apod. jako jinak zloději a vrazi…a až teď tedy teprve ten nacismus platí jako nelidský fašismus a je dovoleno z takové armády dezertovat. :DDD

Agneta

ivzez >>> „pronásledování zběhů“ – takže jsem si to jen tak z legrace vycucala z prstu ?
Oni byli odsouzeni ještě za Hitlera(a zpravidla ihned zastřeleni…to „štěstí“,jít do basy měl asi málokdo) pak sice osvobozeni, ale platili jako „trestaní“,
a až do r.2005* to bylo vždy bráno v úvahu, pokud se někde ucházeli … neměli prostě čistý trestní rejstřík…, nemohli být např. myslivcem, požárníkem atd, a co já vím, měli celý život velké potíže, a toho zadostiučinění se ani nedožili, a ani Joška Fišer pro ně nehnul ani prstem (ten světoznámý zelený Joschka, ministr zahraničí). A o to jde – že nebyli rehabilitováni, až 2005*.