e1232851@trb

Jak začít podnikat?

Zdravím,

chtěl bych začít podnikat, ale nevím si rady s tím, jak by se později dělaly daně.
Plán mám takový, že bych nakupoval zboží v zahraničí (v Číne nebo mimo EU nejsíš na eBay nebo podobných inzertních servrech) a prodával tady na ČR. Respektive bych zboží nejprve prodal a pak nechal poslat zákazníkovi na jeho adresu. Nicméně nevím, co všechno je nutno zařídit, jestli bych musel nějak doplácet clo a DPH, nebo je zboží osvobozeno (předem upozorňuji, že by šlo o drobné předměty do hodnoty 22 EUR).
Ale hlavně jaké dokumenty dodat do svého účetnictví, když z Číny většinou žádné faktury neposílají? Stačí třeba výpis z Paypal účtu s infem o platbě + výpis z banky v ČR a třeba potvrzovací email z eBay, kde je napsáno za jaké zboží se platilo a jaká byla cena?

Předem děkuji za odpovědi

Odpovědi
Hlada

Nepovedete účetnictví, ale daňovou evidenci.
Pokud vašimi zákazníky budou koncoví spotřebitelé, nemá smysl být plátcem DPH (zpočátku nejspíš nepřekročíte limit obratu).
Daňová evidence nestanovuje formu. Je tedy naprosto lhostejné, jak ji povedete. Faktura není potřeba.
Zboží s úhrnnou cenou do 22 € je osvobozeno od cla i DPH.
Protože nebudete plátcem DPH, nebudete ji na výstupu připočítávat.

LeVovič

Také zdravím,

pokud vím, tak email není nic oficiálního a stát (takže asi ani finanční úřad) nic z emailu nezajímá, takže by jim to asi nedostačovalo. Český stát vždy potřebuje fakturu, aby dokázal spočítat, kolik má podnikatel odvést na daních.
Také si myslím, že CLO je třeba platit, protože Čína není členem EU a někdo to CLO platit musí.
Předpokládám, že budete podnikat v menším měřítku a tudíž budete patřit do FOP (fyzická osoba podnikající), tudíž budete muset platit daň ze všeho, co prodáte (každopádně podnikatelé si DPH připočítávají k prodejní ceně).
A upřímně, dnes se podnikat v ČR moc nevyplatí. Já jsem před nedávnem rozjel svůj vlastní projekt, ve kterém mohou lidé vydělávat a samozřejmě z toho mám něco i já, každopádně z mého „podnikání“ se daň nikomu neplatí.
Mimochodem – podnikám v získávání Dogecoinů (a ostatních kryptoměn).

Snad jsem alespoň trošku pomohl :)

McArthur

Nejprve si ujasni, zda-li budeš zboží kupovat a prodávat nebo budeš prodej zprostředkovávat. To jsou dvě rozdílné věci, které ovlivní způsob výpočtu daně z příjmů, cla a DPH.

Budeš-li zboží kupovat a dál prodávat, budeš platit jak clo, tak DPH. Na ceně zboží nezáleží, protože nejsi fyzická osoba nepodnikající, ale podnikatel (živnostník). DPH budeš platit z toho důvodu, že zboží budeš dovážet ze zahraničí. Tím se stáváš automatickým plátcem DPH bez ohledu na výši obratu. Při prodeji zboží DPH a clo přeúčtuješ v ceně zboží kupujícímu. Pro evidenci DPH budeš potřebovat všechny doklady (tj. fakturu, doklady od finanční správy,…). Nezapomeň, že jsi povinen ke zboží přiložit český návod, ručíš za něj 2 roky, zboží musí být v souladu s evropskými směrnicemi (CE značka) atd.

Budeš-li prodej zprostředkovávat, potom na Tebe budou zákazníci naštvaní, protože málokterý obchodník tohoto typu dostatečně upozorňuje své zákazníky, že za zboží neručí. Budeš ale od všeho ostatního oproštěn. Clo si řeší kupující (bude naštván, že musí dokládat původ zboží a jeho cenu), DPH je kupující obvykle oproštěn, český návod Tě nezajímá, CE a ostatní certifikace také ne.

On je to příběh na dlouhé vyprávění.

brazdarom19

Já si myslím že asi nejdůležitější je mít nejaký nápad. Pak to chce sehnat finanční prostředky na jeho realizaci. Buď například od rodiny nebo v podobě nějaké státní podpory (tak jsem začal s podnikáním já). Udržet si podnikání ale také není jednoduché. Sám s tím mám své zkušenosti. Musím ale říct, že teď se mi daří. Dokonce se teď chystám do firmy kupovat nové stroje od Canmet za stovky tisíc.