dudu

Jak podle vás vypadá sucho napadrť?

Může pak kupř. výraz „dvě padrtě“ znamenat ještě větší nedostatek vláhy?

Nejlepší odpověď
Danina65

Ty to formuluješ jako sucho na padrť, já si pamatuji od své babičky příměr suché na padrť. Byl to výraz specifický, nebylo třeba oblečení suché na padrť ale seno, bylinky nebo koření ano.

Další odpovědi
da ny

Když je sucho na padrť, je země rozpraskaná, rozdrolí se, rozsype se. Je na cimprcampr ;)
Vyprahlé, suché (nedostatek vláhy, větrno), rozdrcené…
Také může být něco rozdrceno (rozbito), rozsekáno na kousíčky/ na padrť.
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/cim­prcampr
Výraz : 2 padrtě zcela pozbývá smyslu, nemá žádnou logiku. Padrť je padrť (cimprcampr), tedy zkáza

hapiky

Opravdové sucho(na padrť) je až tehdy, až se začne indiánům prášit od pádel.

annas

Sucho je období bez dešťů nedostatek vlhkosti. Takže v tomto směru nemůže být sucho napadrť.

,Alle také se sucho používá ve významu pevná země, souš, pevná půda pod nohama.

Takže jen je vidět, že je půda suchá, rozpraskaná, ale není rozdrobená docela na malé kousky. tedy napadrť

Snad jen o zoraném poili a upraveném branami se dá říct, že v době sucha jsou na poli menší hroudy, které se rozpadají napadrť.

Původ padrť = (na padrť ‘na drobné kousíčky, úplně’). ze slovesa drtit a předpony pa- ve významu něčeho nepravého, podřadného, menších kousků. . Sloveso drtit stejně jako drť – vytvořit malé kousky.

Takže opravdu sucho není napadrť, ale může způsobit, že půda rozpraská a při dalším zpracování může se rozpadnout, být napadrť.

zjentek

Vypadá to právě tak, jak to popisuje Kepler. Akorát ten džbánek se rozpadne suchem, potažmo horkem.

Lamalam

Navštiv Padrťské rybníky http://poznej­brdy.cz/padrtske-rybniky/ a uvidíš…

Kepler

Ještě jsem takové přirovnání neslyšel, ale mohlo by to být něco jako když mi džbánek spadne do rybníka a on se rozbije napadrť.

ivzez

Znám jenom spojení „rozbít na padrť“.
Sucho, mokro, vlhko, … rozbít nelze.

Padrť není jednotka, nejde o číslo
ani množství, nelze násobit, sčítat, …

Kepler

zjentek: tak jsem to i podobně myslel. Jako že džbánek dopadne na vyschlé, na kámen tvrdé dno a rozbije se. Sám od sebe by se suchem nebo horkem nerozbil.

zjentek

Von se ale ptá, jak vypadá sucho na padrť. To je tak hnusný sucho, že ani ta drť z něj nejni hezká…

da ny

Rozdrocené, rozdrobené na padrť, rozsekané na maděru 😁
http://www.e-kniha.com/proc-na-maderu.html