Avatar uživatele
dudu

Jak podle vás vypadá sucho napadrť?

Může pak kupř. výraz „dvě padrtě“ znamenat ještě větší nedostatek vláhy?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? gagaga, hapiky před 2470 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Danina65

Ty to formuluješ jako sucho na padrť, já si pamatuji od své babičky příměr suché na padrť. Byl to výraz specifický, nebylo třeba oblečení suché na padrť ale seno, bylinky nebo koření ano.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Když je sucho na padrť, je země rozpraskaná, rozdrolí se, rozsype se. Je na cimprcampr ;)
Vyprahlé, suché (nedostatek vláhy, větrno), rozdrcené…
Také může být něco rozdrceno (rozbito), rozsekáno na kousíčky/ na padrť.
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/cim­prcampr
Výraz : 2 padrtě zcela pozbývá smyslu, nemá žádnou logiku. Padrť je padrť (cimprcampr), tedy zkáza

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hapiky

Opravdové sucho(na padrť) je až tehdy, až se začne indiánům prášit od pádel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Sucho je období bez dešťů nedostatek vlhkosti. Takže v tomto směru nemůže být sucho napadrť.

,Alle také se sucho používá ve významu pevná země, souš, pevná půda pod nohama.

Takže jen je vidět, že je půda suchá, rozpraskaná, ale není rozdrobená docela na malé kousky. tedy napadrť

Snad jen o zoraném poili a upraveném branami se dá říct, že v době sucha jsou na poli menší hroudy, které se rozpadají napadrť.

Původ padrť = (na padrť ‘na drobné kousíčky, úplně’). ze slovesa drtit a předpony pa- ve významu něčeho nepravého, podřadného, menších kousků. . Sloveso drtit stejně jako drť – vytvořit malé kousky.

Takže opravdu sucho není napadrť, ale může způsobit, že půda rozpraská a při dalším zpracování může se rozpadnout, být napadrť.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Vypadá to právě tak, jak to popisuje Kepler. Akorát ten džbánek se rozpadne suchem, potažmo horkem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Navštiv Padrťské rybníky http://poznej­brdy.cz/padrtske-rybniky/ a uvidíš…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ještě jsem takové přirovnání neslyšel, ale mohlo by to být něco jako když mi džbánek spadne do rybníka a on se rozbije napadrť.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Znám jenom spojení „rozbít na padrť“.
Sucho, mokro, vlhko, … rozbít nelze.

Padrť není jednotka, nejde o číslo
ani množství, nelze násobit, sčítat, …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

zjentek: tak jsem to i podobně myslel. Jako že džbánek dopadne na vyschlé, na kámen tvrdé dno a rozbije se. Sám od sebe by se suchem nebo horkem nerozbil.

před 2470 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Von se ale ptá, jak vypadá sucho na padrť. To je tak hnusný sucho, že ani ta drť z něj nejni hezká…

před 2469 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Rozdrocené, rozdrobené na padrť, rozsekané na maděru 😁
http://www.e-kniha.com/proc-na-maderu.html

před 2470 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek