wendyX

Jak/podle čeho vzniknul název obce Lysá nad Labem ?

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak snadné zjistt. V různých zdrojích jsem našla jen to, že název Lysá (nejen té nad Labem) vznikl podle charakteru krajiny.

Zmínka o obci Lysá jako hradišti je již v Kosmově kronice. (poč. 12. st.)
Od 13. století existoval na zámeckém vrchu gotický hrad s příkopy ve skále tesanými a s věžemi. Hrad byl zbořený v době husitských válek, proto byl později přestavěný. 2 km od centra je tzv. ŠIbeniční vrch.
Tato část podle Wikipedie – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lys%C3%A1­_nad_Labem_%28z%C3%­A1mek%29

Význam slova lysý v době staročeské. V této době slovo lysý znamenalo jasný, světlý, bílý, svítící. Výraz holý se užíval zpočátku jen pro lysinu (lysu) pro bílou skvrnu u zvířat. Později se samozřejmě rozšířil, takže přeneseně šlo o místo, které bylo něčím nepokryté, dobře viditelné.

V staročeštině existoval ještě výraz . holizna – místo bez porostu lesního, holička – holá zadnice, holka – nedospělá dívaka atd.

Podle Machkova etymologického slovníku.

Proto se domnívám, že mohl název vzniknout z toho, že hrad, hradiště zářily na skále do dálky mezi okolní prázdnou a holou krajinou.

Mohto to být i jinak. Ale něco kolem Lysé muselo být lysé.

Další odpovědi
Pepa25

Lysý = holý, nezalesněný.