TeryBerry

Jak počítat logaritmy na kalkulačce?

Mám kalkulačku Sharp (EL-501X) a jsou tu sice tlačítka log a ln, ale když jedno z nich stisknu, na displeji se nic neukáže. Pouze písmenko E v levém rohu, ale žádná čísla se nezobrazí. V návodu jsem bohužel nenašla jak na to.

Odpovědi
cochee

Tlačítka log a ln počítají desítkový respektive přirozený logaritmus čísla, které je zrovna na displeji. Pokud stiskneš ln nebo log a na displeji nemáš nic, tedy nulu, vypíše ti to chybu (to je to E, jako error), protože jakýkoli logaritmus čísla nula (a záporných čísel) je nesmysl (není definován). Takže nejprve vyťukej (kladné) číslo a pak stiskem log či ln získáš jeho desítkový resp. přirozený logaritmus.

mosoj

Na Casiu je syntaxe, log číslo = výsledek .

Kalkulačka musí být v dekadickém módu.