Avatar uživatele
Bronzový

Jak pochopit rozdíl mezi zločinem a privatizací podle tehdy platných zákonů?

Poslanecká sněmovna na návrh KSČM a Pirátů schválila otevření a nepromlčení zločinů při privatizaci v letech 1992-2005, mimo ODS a TOP hlasovali většinově. Podle mého názoru pokud se porcoval státní majetek podle platných zákonů, které schválil parlament a vláda, nemohlo jít o zločiny. Zdroj ČTK ze dne 6 června.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Je to zcela jednoduché: Co není zakázané, je povolené.
Když si tuneldědek přál rychlý vznik střední třídy, za tím účelem bylo do určité doby tzv. zhasnuto. Kdo byl u koryta, ten hodoval!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Je to jen zbytečné plácání do vody, které stejně nic nepřinese.


Avatar uživatele
Bronzový

Trestat někoho je možné jen na základě soudu, který vyjde z platného zákona, nikoliv na základě usnesení poslanecké sněmovny. Sněmovna 6.6.2019 schválila usnesení, které říká:
1) Sněmovna konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily ČR a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády ČR dosud nedořešily a jejich následky neodstranily.
2) Sněmovna žádá vládu ČR zpracovat a navrhnout účinnou změnu trestně právních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet.
K bodu 1) - platí, co jsem napsal výše - o porušení zákona může rozhodnout jen soud, ze strany poslanců jde jen o proklamaci
K bodu 2) - "dodatečné stíhání" je v rozporu s principem "podle platného práva". Změna promlčení je teoreticky možná, používá se třeba u zločinů proti lidskosti. Fakticky je problém třeba konflikt s amestií prezidenta Klause.

Shrnutí za mně:
1) poslanecká aktivita je jen formání a nebude ani nemůže mít žádný efekt
2) nemá smysl hodnotit "období" nebo "privatizaci", ale pouze konkrétní činy konkrétních lidí vč. toho, jestli byly protiprávní a pokud ano, proč nedošlo k jejich potrestání.


Avatar uživatele
Zlatý

I podle tehdy platných zákonů byly krádeže a podvody trestné. Kdo se ale odváží soudit Havla, Klause, knížete a mnoho dalších vlivných?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Pepa25, děkuji za perfektní vysvětlení, ovšem dle mého názoru něco je promlčeno, něco půjde pod koberec a nějaká malá rybička dostane flastr a národ bude spokojen

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2655
Zlatý ivzez 1556
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 728
Zlatý led 668
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 520
Zlatý marci1 513
Zlatý Kepler 504
Zlatý annas 470

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.