Jak pěstovat pnoucí jahody?

Poradí mi někdo,jak mám pěstovat pnoucí jahody? Mám 3 sazenice v záhonu,sice kvetly ,ale jahody neměly a navíc ji začaly hnědnout šlahouny.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
alenka901

Pnoucí jahody jsou větší a velmi chutné, v závěsných nádobách je můžeme pěstovat i na balkónech. Jsou potom i krásnou ozdobou. Můžeme si je vypěstovat sami, a to ze semene. Při dobré péči plodí jahody z únorové setby už v roce výsevu. Semena jahod jsou velmi drobná, a proto vyžadují kvalitní, jemný substrát, mělké setí a stálou a rovnoměrnou vlhkost.

Další odpovědi
Lencis

Zřejmě máte na mysli převyslé jahody. Pnoucí, pokud vím, tak neexistují.

V některých časopisech se objevily reklamy na „popínavé jahody“ s pohádkovou plodností a obdivuhodnou velikosti plodů. Opravdu se můžou jahody samy od sebe pnout po konstrukci jako třeba fazole nebo chmel?

Existuje několik pofiderních firem, které ve své nabídce nabízí „pnoucí“ jahody pod názvem Mount Everest. Ty ale nejsou někdy úplně tak pnoucí, jak prodejce uvádí, takže se nenechte zmást. Navíc cena, kterou firma leckdy požaduje je tak vysoká, že to zavání podvodem.

jahody

Jak to tedy doopravdy je?
Mount Everest je převislá, remontantní (opakovaně kvetoucí) odrůda, vyšlechtěná ve Francii. Převislé odrůdy vytvářejí velké množství dlouhých šlahounů, na kterých bujně kvetou a plodí. Takovou rostlinu tedy můžeme vysadit do závěsného květináče či na sloup a nechat ji viset, nebo se dá vyvazovat k nějaké opoře například k bambusu, či drátěnce. Ale sama od sebe se pnout nebude. Tato odrůda je typická malými plody podobnými jahodám lesním, takže se žádný zázrak nekoná, spíše naopak. Výhoda převislých jahod spočívá především v čistotě plodů, což souvisí s minimálními ztrátami na plodech napadených chorobami či hnilobami vznikajících s kontaktem s vlhkou půdou. Dále můžeme vyzdvihnout snadnější dostupnost při sběru, téměř žádné deformace plodů a k jahůdkám se dostane více slunce.

sladké jahody

Další problém – doručení
Jde především o to, že se jedná o „živé zboží“ a z tohoto důvodu je třeba se zásilkou náležitě zacházet. Pokud je sadba dobře zabalena a doručena včas, s dalším pěstováním rostlin asi nebudete mít problém. Pokud ale rostliny trpí nedostatkem vláhy a kyslíku v balíku, jelikož leží třeba přes víkend na poště, těžko se budete radovat z krásných plodů z takto povadlých a šokovaných sazenic.
Je cena odpovídající?
Patříte-li k těm šťastnějším, kteří dostali sadbu kvalitní, je třeba ptát se, jestli jste za své nemalé peníze dostali tomu odpovídající produkt. Na letácích bývá vyzývavě uvedeno 39 Kč za jeden kus, ale za sadu pěti kusů je to 349 Kč. Kde se stala chyba? Bohužel musíme konstatovat, že se jedná o klamavou reklamu. V ceně navíc není uvedeno poštovné a balné, takže se nemůžete divit, když k Vám nakonec dorazí obyčejná větší poštovní obálka a za zásilku na poště po vás chtějí skoro 500 Kč. Pokud jste už podlehli fantastické reklamě a jahody objednali, takovouto zásilku nepřebírejte, ušetříte si spoustu peněz, času a nervů. V několika případech se dokonce stalo, že v obálce nebyl ani předepsaný počet kusů jahod, ale třeba jen dvě sazenice.

peníze
Zkušenosti zákazníků
Na internetu se objevují diskuze a většina lidí, kteří si jahody objednali, byli velice zklamáni. Většinou se jedná o reakce typu: „Také jsem naletěla a jahody objednala, ale po měsíci mi vyrostly jen o 2cm“. Nebo: „Koupila jsem 1 sadu jahodníků tj. 5 sazenic, zasadila jsem je starala se o ně, ale všech pět mi zašlo.“ Na druhou stranu se našli i lidé spokojení, ale to je jen hrstka šťastných. Některým rostou jahody jako o závod, plody jsou sice malé, ale zajímavé. Ti, co měli štěstí a dostaly zdravé sazenice, pravidelně sklízí do dneška.
Reklamní trik
Z prodeje těchto jahod tedy občas bohužel profitují šikovní obchodníci, který chtějí vydělat na důvěřivých lidech. Je to zcela běžný druh podnikání, který se v západní Evropě praktikuje již nějakou dobu. Firma si někde nechá udělat fantastickou reklamu, jako tomu bylo i v tomto případě. Za zboží bude ručit vrácením peněz, v případě nespokojenosti peníze za jahody vrátí, ale za poštovné již nikoli (a 150 Kč už jsou slušné peníze, pokud vezmeme v potaz, že za obálku a poštovné nezaplatí víc než 30Kč). A druhá věc je ta, že spoléhají na to, že se lidé nebudou obtěžovat se zpětným vymáháním peněz.