karuzo

Jak pěstovat brokolici?

Odpovědi
hanulka11

Pěstování
Běžně se pěstují dvě základní formy brokolice:

■brokolice květáková tvoří velkou středovou růžici,
■brokolice výhonková – středová růžice je menší, rostlina je ale větvená a tvoří množství drobných postranních růžiček.
Květáková brokolice je dnes nejoblíbenější, hospodyňky ale určitě ocení dlouhé sklizňové období brokolice výhonkové. Její růžičky jsou výborné do polévek, zeleninových směsí či do rizota.

Jarní i podzimní sklizeň
Brokolice je plodinou chladných období, nejlépe se jí daří při teplotě od 10 do 25 °C, letní vedra způsobují předčasný vývoj květních poupat a rostlina rychleji vykvétá.

■Nejběžnějším termínem výsevu a výsadby brokolice je časné jaro, sklizeň pak nastává v červnu.
■Vzhledem ke krátké vegetační době (70–90 dní) je možné v pěstovat brokolici i pro podzimní sklizně, s výsevem do poloviny července a výsadbou do začátku srpna. Otužené rostliny brokolice snesou na podzim mráz až do –5 °C a tak růžice můžete sklízet často ještě i v listopadu.
Brokolici sklízejte v době, kdy je růžice plně vyvinutá a jemně se začíná rozvolňovat. Nečekejte dlouho, aby květní poupátka, která jsou nejlepší konzumní částí rostliny, nevykvetla.

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?q=p%C4%9B­stov%C3%A1n%C3%AD+bro­kolice&rls=com­.microsoft:cs:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7AD­RA_cs&redir_es­c=&ei=BLCxTPSQLc­TMswamufy_DQ

atriplex

Brokolici lze obecně pěstovat stejně jako květák, zelí či kedlubny. Při sklizni se odřízne růžice, ale rostlinu ponecháme na stanovišti. Během vegetace pak vytvoří další a další (ikdyž menší) růžice.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.