jak oživit železo ???

Mám staré železné činky , ale už trošku reznou i když né něják extrémně , a nevidím důvod proč je vyhazovat a kupovat nové za 2000 korun , tak je možnost je něčím potřít a natřít aby byly jako nové ???

Nejlepší odpověď
Drap

Existuje celá řada způsobů, jak takovouto věc upravit, aby vypadala dobře a sloužila původním účelům.. Stačí mechanicky očistit kartáčem a použít nějaký tuk, kterým čínky ošetříš. Pokud je rez hlubší, buď různé chemické prostředky, nebo stačí namočit do petroleje. Pokud nechci používat chemické přípravky, barvy a podobně, lze je ošetřit podobně, jak to dělali naši předkové. Očišťěné čínky natři olejem, sádlem, nebo něčím podobným. Potom nad dostatečným plamenem, nejlepší je plynový hořák co se používá na lepení izolací, pořádně vyálit. Tuk shoří a vytvoří slabounkou vrstvu sazí. Velmi lehce setřít bavlněným hadříkem a napustit včelím voskem. Nejlépe několikrát. Vosk jde nanášet buď rozehřátý, lepší však je rozpustit ho v technickém benzinu a natřít štětcem. Nechat pořádně zaschnout, třeba i několik dní a přeleštit měkkým hadrem, nebo kartáčem.

Další odpovědi
Syd

http://www.he­ureka.cz/?h[fraze]=odrezo­va%C4%8D&min=&max=&gty=n­ew&o=3

mojitek

činky rozeberte(pokud jsou nakládací) a nechte je opískovat a pozinkovat.Je to za pár peněz a je to nadlouho..