Otazník123

Jak ovlivňuje velikost kol jízdní vlastnosti automobilu?

Jak se typicky při řízení bude chovat automobil s většími nebo menšími koly? Jaké jsou výhody a nevýhody? Znáte popř. nějaký dobrý článek zabývající se touhle problematikou?

Nejlepší odpověď
Edison

Dodám: Šíře ovlivňuje pozitivně přilnavost na suchu, negativně na mokru. Pozor, čím širší pneu tím vyšší je potřeba zatížení kola, aby bylo možno momenty na silnici přenést. Pokud na lehkou nápravu dáš příliš širokou pneu, nebudeš schopen se řádně rozjíždět, tím míň zabrzdit. Široká pneu je mnohem náchylnější k aquaplaningu. Výška profilu pak přenos nerovností a vibrací na náprady a dál do vozu a stabilitu deformací pneu vlivem bočních sil. Širší pneu potřebuje mnohem víc prostoru pro zatáčení.

Přemejšlím, co ještě…

Další odpovědi
Kepler

Odborné názory neznám a nic nemůžu doporučit. Obecně ale auto s menšími koly hůř přejíždí nerovnosti. Větší kola zase znamenají vyšší neodpruženou hmotnost. Pak tady hraje roli i cena a rychlost opotřebení pneumatik, není to jednoduché. Taky hraje roli i konstrukce samotné pneumatiky: její šířka a výška bočního profilu. Leccos se dá řešit odpružením a konstrukcí nápravy, není to ale samospasitelné.

Kelt

Už z fyziky na ZŠ si pamatuji, že čím větší průměr kola, tím nižší valivý odpor, ale musí se tím pádem zvýšit těžiště, takže jeden klad a zároveň vyvstane problém. na jiném místě. A pokud jde o srovnání automobilů? Kdysi vycházel 'Svět motorů, technický měsíčník, byly pořady Auto – moto revue a dnes je toho více, na internetu, TV, literatura. -Takže i když informace jsou dostupné, závěr si budeš muset udělat sám.

elkon

Ze zkušenosti vím, že čím větší kola, tím příjemnější jízda, nesmí ale být nízkoprofilové pneumatiky. Čím nižší profil, tím tvrdší jízda. Nízkoprofilové pneumatiky mají např. okruhové závodní vozy. Závodní okruh má kvalitní povrch, tak nízký profil nevadí.