paul1

Jak opravit starší (cca 20 let) kohoutkovou nástěnnou baterii?

Máme v koupelně starší typ kohoutkové nástěnné baterie s otočným výtokovým ramínkem průměr 18 mm. V otočném uložení se zničilo těsnění a kape. Mám nové těsnění, ale nemohu vytáhnout otočné výtokové ramínko z uložení. Matici jsem povolil a vysunul, ale ramínko v tělese baterie za něco záhadně drží, přičemž se ale volně točí. Bojím se, abych ramínko neulomil, tak raději nepoužívám nepřiměřenou sílu. Jinak baterie funguje výborně a nerad bych ji kvůli těsnění měnil. Nějaký návod na opravu na internetu nemohu najít. Díky za radu, Pavel
Ještě jednou díky za rady, už se to podařilo opravit. Pomohl ocet, který jsem injekční stříkačkou dodával do místa spojení tělesa baterie a ramínka. Neustálými výkyvmi spojených s taháním nahoru (ještě větší silou, ale jen přiměřeně, ono to ramínko je přece jen trochu subtilní a mohlo by se ulomit) se mi ramínko podařilo vytáhnout. Byla tam kopa vodního kamene, ten jsem oškrábal a s novým O-kroužkem (namazaným)zasadil ramínko zpět a funguje to O.K. Pavel

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak to je pro mně docela záhada. Už jsem si poradil s vícero patáliemi s vodovodními bateriemi, ale s tímhle jsem se ještě nesetkal. Jediné, co mně napadá, že to má na svědomí vodní kámen. Pustit se do něj kyselinou chlorovodíkovou mi připadá nebezpečné, protože dostat ji na inkriminované místo je problematické a ještě by žrala i to rameno. Tak snad octem, ale nevím, jestli by byl dost účinný. Tak nevím, zkus opatrně oklepat místo napojení kladívkem a pak rameno podobně vyklepnout.

Další odpovědi
elkon

To ramínko tam drží na O kroužku, zřejmě je za tu dobu zatuhlý. Mělo by stačit podržet konec jednou rukou a druhou uhodit co nejblíže k ohybu. Pak očistit a nasadit nový O kroužek a trochu máznout vazelínou, která je určená do vody (např. A4). Případně ramínko vyměnit, pokud je poškozené. Lze běžně koupit.

Hlada

Když to nejde sílou, musí to jít větší sílou. Není tam nic, co by bránilo vytažení. Jen vymačkaný o-kroužek.

aliendrone

Vyklepnout, ale tak, abys nepoškodil chromování. (přes prkénko apod.) viz elkon.