broula

Jak opravit dálkový ovladač k TV?

Na dálkovém ovladači k TV Thomson musím u některých tlačítek vynaložit velké úsilí(tlačit a všelijak tlačítkem viklat), než se podaří zapnout funkci, kterou mají. Dříve to fungovalo dobře, ale postupně se to stále zhoršovalo (TV má 6 let, nejpoužívanější tlačítka trpí nejvíce). Prý se prodávají náhradní vodivé plošky (gumičky) sloužící k opravě dálkových ovladačů spolu se silikonovým lepidlem. Poradí někdo, jak to funguje a jak se to dělá? A hlavně jestli to už vyzkoušel a s jakým výsledkem?

Nejlepší odpověď
cochee

Možná, že po rozebrání DO zjistíš, že situace není tak hrozná, že tam máš pouze špínu nebo oxidaci. Silikonové kloboučky resp. jejich vodivé plošky otři vatou s lihem (nejlépe IPA, izopropylakoholem), jsou-li moc špinavé, tak nejprve vlažná voda, saponát a jemný kartáček. Kontakty na desce plošných spojů mají většinou tvar nějakých měděných plošek blízko sebe, které jsou vodivě spojeny, když je stisknuto tlačítko, právě tou vodivou ploškou na silikonu. Také lihem, vodou raději ne. Pokud zjistíš zoxidované místo (měď má na sobě nazelenalý povlak), velmi opatrně a velmi jemně to přebrus, nejlépe jemným smirglpapírem, po obnovení kovové mědi místo přečisti lihem a nech oschnout.

Další odpovědi
Edison

Kašli na to, v domácích podmínkách se to nevyplatí a výsledek je pochybný. Kup si nový, nebo repliku, případně si nech naprogramovat… Velký výběr a slušný ceny… mimochodem… dělaj i opravy, ale tuměj to, maj na to vybavení a technologie.

Zdroj: https://www.dalkove-ovladace.cz/

Kepler

Vím, že neodpovídám na otázku, ale mně by ani nenapadlo DO opravovat, když se dá koupit nový a není to taková pálka. Je to prostě spotřební zboží s omezenou trvanlivostí.

Hlada

Stačí kontaktní plochy plošných spojů vyčistit lihem a gumové plošky tlačítek potřít měkkou grafitovou tužkou.

Dochy

Edison: dík za odkaz, sám bych nevěřil že je tu nějaké místo kde lze sehnat takovou spoustu ovladačů.
Přesto ty 300–400 je dostatečný důvod abych ten ovladač rozebral a pokusil se ho vyčistit (většinou by rozborka/sborka měla být poměrně triviální)

A samozřejmě lze koupit univerzál, ale pak je docela zabíračka najít to správné kódování – navíc je ten ovladač zkrátka jiný a (alespoň podle mé zkušenosti) žádný použitelný profil nesedí na 100%.

Edison

„polouniverzál“. K některým modelům dodaj i SW a kabel, pak se programují jednotlivá tlačítka. Existují i konfigurační sady. Další způsob je si takový „polouni“ nechat naprogramovat od nich, pak k tomu dodaj i štítky a popisky podle naprogramovaného modelu, aby to jakž takž sedělo. Možností je dnes spousta…

Jinak k cenám… Když si představím cenu své hodiny práce, tak si tohle raději koupím…

Dochy

I tak… na druhou misku vah padne čas na zařizování toho nového ovladače.
U mně by byla ta náhrada v tomto případě až jako druhá volba.

Edison

Lidi… je vidět, že o tom toho moc nevíte. Líh, někdy i IPA umí některé věci docela dobře rozpustit. Jde o to, jak to výrobce udělal. Natož šmirgl. Někdy je to kapka speciálního materiálu neznámého složení, jindy to je přímo součást tý kumičky. Někdy je to celkem obyčejná guma, někdy je to silikon. Na tom jen tak něco držet efektivně nebude. Oprava tužkou… hehehehe… Na jak dlouho jsi pro jistotu už nenapsal, co? Jak ryhle to jde tam, tak ryhle to jde dolů, a začne spojovat kontakty na destičce.

Pro domácí podmínky oprav lze zakoupit ty vodivý „pupíčky“. Ale zatím jsem nenašel způsob, jako to dlouhodobě efektivně přichytit.

cochee

Nejspíš máš pravdu. Tak, jak jsem to popsal já, jsem očistil k desítce DO a u žádného se mi tyhle maléry nestaly. Čímž je nevylučuju, ale tohle je prostě má zkušenost.

Edison

Jasný. Já jich taky pár mám za sebou s výsledky, mírně řečeno, nepřesvědčivými. Když jsem objevil tu firmičku, tak jsem si řekl, že „za ty prachy“ mi nestojí za to se s tím patlat.

cochee

Firmu znám, mám to k ní 10 minut autem a taky mám jeden ovladač koupený – k věži. Origoš neměli, tak mi prodali naprogramovaný univerzál. Umí všechny funkce originálního DO, akorát ta tlačítka originálu jsou namapována někdy hodně krkolomně a bez „itineráře“ se neobejdu. Ale, jak říkám, funkčnost stopro.