Kelt

Jak opravím krajón na tenké tuhy?

Rád píšu tužkou a mám obyčejný krajón a tenký na mikrotužky. V kuželu se mi zalomila tuha a píst po stlačení na ni nedosáhne. Navíc nemohu zasunout tuhu shora do tužky přes otvor v tom kuželu, protože je ucpaný tuhou. A další tuha se tak láme. A i když si ten kužel odšroubuji, tak nemám tak tenkou pinzetu, abych se k té tuze dostal. Tuha má průměr asi 0,5 mm. Nová tužka stojí asi 30 kč, ale to volím, jako poslední řešení. Setkal se někdo s podobnou situací? Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Hlada

To se stává docela často. Někteří výrobci proto dávají na druhou stranu zátky ocelový drátek, kterým se otvor pročistí. Jestli tam není, je potřeba si ho opatřit. Při čistění je pochopitelně potřeba mít kleštinu otevřenou. Při rozebrání špičky je potřeba dávat pozor na možnost ztráty gumového brzdicího kroužku.

Další odpovědi
ivzez

Zlomenou tenkou tuhu (0,3 i 0,5) z mikrotužky odstraňuji šicí jehlou,
protože se mi zdá pevnější než drátek zavedený v gumě na konci.

Poznámka: Pod pojmem krajón si představuji silnější „versatilku“ na uhel…

zden28

U tužky na mikrotuhy nikdy bezdůvodně nerozebírat špičku tužky, pokud je správná funkce (tuha se po stisku vysouvá). Vyšroubováním špičky se tenká tuha v ní snadno zlomí. Zlomenou tuhu, po odšroubování špičky, vysunout ze strany špičky drátkem o něco slabším, než je průměr tuhy (asi postačí i měděný drátek z el. kabelu). Já mám na to v tlačítku tužky jehlu průměr 0,3 mm na tuhu 0,5 mm. Současně musí být stlačeno tlačítko pro posuv tuhy, tím se kleština držící tuhu roztáhne a tuha se uvolní. Možná pak i postačí držet tužku svisle, stisknout tlačítko, klepnout rukou o stůl a uvolněná tuha vypadne dolů ven. Je vhodné položit pod tužku např. papírový ubrousek, kdyby vypadl drobný díl, aby se tak zachytil. Když montuji titěrnosti, vždy to tak dělám, drobné součástky se rády rozlétají do všech stran a podle zákona schválnosti se nedají najít.

zden28

Když stisknu tlačítko na mikrotužce na doraz, tak se tím posune a pak uvolní tuha v kleštině, která ji drží při uvolněném tlačítku. Podobně funguje i versatilka, v ní se ale stiskem tuha neposunuje, jen se uvolní. Kleština je 2 – 3 × naříznutá, podle toho upíná tuhu. Když držím tužku špičkou nahoru a zmáčknu tlačítko, kleština pustí tuhu a ta spadne dolů do tužky (mám ověřeno). Nebo obráceně vypadne z tužky ven. Pomůže tou rukou o něco klepnout. Mně to jde a tužka normálně píše. Kdyby toto nešlo, tak vyšroubovat špičku. Mám 3 tužky, jedna je starší Staedtler 0,5 , mám i tužku Rotring Visupen 0.7 a ta nemá šroubovací špičku. – Nejtenčí jehla pro ruční šití má průměr 0,65 mm, měřil jsem ji digiposuvkou. Nemusí se to dramatizovat, při stisknutém tlačítku tuhu nic nedrží a jde z kleštiny snadno ven / dovnitř. – Zásadně nevyšroubovávat špičku tužky, je-li v ní a současně i v kleštině tuha, ta se tak snadno zlomí. Vždy napřed tuhu stiskáním vysunout z tužky ven. _ Kdysi jsem pracoval ve stroj. konstrukci, tam se pořád kreslilo.