Weroniq

jak omýváte borůvky? nebojíte se tasemnice?

omývám borůvky ve studené vodě a nevím, jestli to tak stačí, protože se říká, že na nich mohou být zárodky a může z toho být tasemnice.. tepelnou úpravou (upečení koláče) se ničí, ale my je jíme jen samotné s cukrem..

Doplňuji:
http://www.go­ogle.cz/#hl=cs&s­client=psy-ab&q=bor%C5%AF­vky+tasemnice&oq=bor%C5­%AFvky+tasemni­ce&gs_l=hp.3.­.0i30j0i8i30.407­.4328.0.4453.20­.16.0.2.2.0.313­.3033.0j8j5j2­.15.0...0.0.v7caz7LQ7og­&pbx=1&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.,cf.osb&fp=a5de13e­69d960e2f&biw=1024&bih=5­96
je o tom hodně článků

Nejlepší odpověď
anonym

Tasemnice potřebuje ke svému vývoji mezihostitele. Musela bys pozřít syrová játra nebo jiné vnitřnosti z infikovaného zajíce,divokého králíka,srny atd…:D
Doplňuji:
Cyklus a jednotlivá stádia vývoje tasemnice nebudu podrobně vysvětlovat,ale borůvek se neboj…:D

Další odpovědi
anonym

Kdyby nad tím lidé opravdu přemýšleli, tak by prakticky nemohli jíst snad nic. Když nás neskolí tasemnice, tak nás skolí něco jiného. Borůvky v lese normálně trhám a jím a doma se jenom propláchnou studenou vodou.

Sůwa

Kde se to říká ?

Drap

Taky je oplachuji studenou vodou. V lese natrhám, neoplachuji a sním. Tasemnice je poslední věc, které bych se u borůvek bál. Nikdy jsem to neslyšel, že by měl někdo z borůvek tasemnici.

pusinka50

Já jsem a moje rodiče a prarodiče byli hodně praštění na čistotu a hygienu, třeba koupené ovoce a zeleninu, hlavně dovezené ze zahraničí, myju mýdlem, ale b o r ů v k y ani maliny donesené z lesa jsme tedy n i k d y neomývali. Naopak jsme si nosili chleba s máslem do lesa na svačinu a příloha byly borůvky. Tasemnice tedy skutečně nehrozí, žloutenku na ně neměl kdo zanést. Žádná nemoc nehrozí.
Doplňuji:
Ad venkovan: ale ty vajíčka a larvy jsou vidět pouhým okem, ne, takže takovou borůvku neutrhnu

venkovan

Kdyby hrozila jen tasemnice. Prakticky je možné se nakazit vajíčky či larvami dalších parazitů, které na borůvky se ze zvířat nějak dostanou. kdysi se řešila i možnost nakaýžení vzteklinou v případě, že sníme borůvky pokapané slinami a v puse máme třeba otevřenou oděrku.
Ale naštěstí možnost nakazení je mnohonásobně menší, než sražení autem na přechodu pro chodce.

Damiana

Omývám v puse.
Dříve se strašilo žloutenkou a vida! Už se hlásí i tasemnice! 🙂

vvj

Nejčastějším původem ,,nakažení" tasemnicí je prostřednictvím dobytka který slouží jako mezihostitel(ma­so,výkaly) a že by některý dobytek vykonal potřebu na vaší borůvku je značně nepravděpodobné nakažení tímto způsobem je raritou a tento fám vypustili nejspíše ochránci přírody proti sběračům borůvek.