Marous77

Jak odzkoušet topné těleso?

Dobrý den,pračka po napuštění vody vyhazuje jistič.Zkoušel jsem odpojit fázy od topného tělěsa a i s vodou to šlo Dá se nějak odzkoušet topné těleso?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Pokud, po odpojení tělesa a zapojení pračky a po napuštění vody jistič nevypadne, je jednoznačně vadné těleso (zkrat na kostru tělesa). V podstatě není nutno nic dále zjišťovat, těleso je neopravitelné, nutno vyměnit.
Program ale zřejmě nebude pokračovat dál (pokud nejde pouze o máchání), neboť čeká na ohřátí vody a pokud se tato neohřeje, program se zastaví.
Změřit se pochopitelně dá, ale nutno mít měřící přístroj na měření izolačního stavu, jenž má většinou pouze „elektrikář“. Ale v tomto případě je to zcela zbytečné.

Další odpovědi
Edison

Dá se. Pokus se k němu dostaneš, změřit odpor a izolaci.

orwell

Jen taková malá technická: nevím, jestli to náhodou není úplně nová pračka od Ježíška a první praní 🙂 Mohlo by se totiž stát, že příkon pračky po aktivaci ohřevu vody bude tak velký, že způsobí vypadnutí jističe. Příkon samotného topného tělesa je nejméně 2 kW, ale spíš víc. Mrknul bych na výkonový štítek, nebo do dokumentace. Pokud je to pračka, která už byla používána, jedná se určitě o poruchu pračky. Ještě bych zpozornil na to, že celkový příkon pračky = příkon topného tělesa (dominuje) + „to ostatní“. Takže by mohla být chyba i „v tom ostatním“, ale spíš to vypadá na topné těleso.

aliendrone

Další možnost je, že nemáš samostatný okruh (zásuvku) s jističem pro pračku a na stávajícím okruhu je připojena někde jinde vysoká zátěž (např. přímotop). Pračka se rozeběhne, jistič ještě stíhá, ale po zapojení ohřevu (topného tělesa) už je to na jistič moc a tak padá. :)
Ale také to šacuji na podělané těleso. BTW – když budeš kupovat nové, nezapomeň koupit i nové těsnění (mělo by být součástí dodávky, ale viděl jsem už i případy, kdy se prodáválo samostatně, tak BACHA)!!

Marous77

Dobře,díky moc.