Josef Kuchař

Jak odstranit vnější připáleniny od plynových hořáků na nerezovém nádobí?

Nejlepší odpověď
annas

Čistím dno hned při každém mytí, tedy odstraním slabé „připáleniny“, pokud se objeví. Používám jemnou drátěnku a ekologický tekutý písek.

Čas od času vyvařím nerezové hrnce i příbory ve velkém hrnci, do něhož přidám prášek na praní. Po opláchnutí jsou hrnce jako nové.

Jinak také pomáhá prášek do pečiva a ocet. Každý má jiné zkušenosti.

--
Našla jsem další radu. Vyzkoušela. Do dřezu napustím horkou vodu, přidám balíček jedlé sody,. vložím hrnec, do něj napustím vodu, aby nestál na dně, a nechám působit. Za chvíli voda hnědne od připálenin.

Pak hrnec případně odrhnu jemnými drátky a hrnec je opravdu čistý.

Další odpovědi
aliendrone

Drátěnka + písek to dostane z nejhoršího, poté šmirgly (pro práci „pod vodou“) hrubost 280 či 320 , finišovat šestistovkou až tisícovkou. Pracné, ale bude to pak vypadat jako nové.

Lepší varianta je drátěný hrncový kotouč do flexy anebo do vrtačky (do flexy je s „dírou“, do vrtačky s trnem) a papíry STEJNÉ hrubosti (také pro mokré broušení) do vibračky, excentru či delty. Jinak na tom necháš ruce.

Nic lepšího jsem neobjevil, udržet kastroly/pánve čisté je téměř NADLIDSKÝ výkon, pokud s nimi vaříš na plynu. Dospěl jsem k přesvědčení, že za to mohou aditiva dodávaná do plynu (konzervační a bezpečnostní) nebo vážně nevím proč se to tak kuevsky špiní. :(

BTW – tohle je jediný (mně známý) postup, jak dát do pucu nerez katrol (nádobí) i v případě, že na něj na sporáku zapomeneš a vyrobíš v něm drahé uhlí. Smrádek vyvětrá sám po cca 3 dnech (nebo si na něj zvykneš ;) :D), pokud se ti to stane častěji, nezbývá než vymalovat, no. ;) :D :D

ivzez

Já používám TORO a drátěnku, po drátěnce
pokračuji drsnou stranou houbičky na nádobí.

Ale mně se to často nestává, protože vařím na elektřině.

Zkuste „prevenci“:
Dokud jsem vařila na plynu, používala jsem pod hrnce litinové plotýnky.