Minas

Jak odstranit stále přihlášené věcné břemeno?

Ahoj, rychle Vás uvedu do situace. Mám rozvedené rodiče, matka splatila otci jeho část, abychom si byt mohli nechat, bohužel již 6 let stále není schopný se odhlásit jako věcné břemeno. Existují nějaké způsoby jak ho právně odstranit? Žije na druhé straně Čech a stále se na něco vymlouvá, ať už na katastr, že si to máme udělat sami a ti nás zase odkáží k němu. Už je s tím docela problém a v žádném případě nechci, aby tam byl zapsán. Existují zde nějaké způsoby „vykopnutí“ z věcného břemena?

Odpovědi
Hlada

Sepište si smlouvu o zrušení věcného břemene a opatřete ji ověřenými podpisy. Na stránkách KN vyplňte interaktivní formulář pro návrh na vklad práva do KN a podepište (podpisy nemusí být ověřené). Podejte na KN. Poplatek je 2 000 Kč.

Alesh

Ke zrušení věcného břemena stačí obyčejná písemná dohoda mezi vlastníkem a oprávněným.
Smrt oprávněného. Věcné břemeno se nedědí a tím pádem zaniká se smrtí oprávněného. K výmazu břemena z katastru potřebujete úmrtní list oprávněného.
Oprávněná osoba se stane spolumajitelem. V případě, že se zřizovatel břemena stane spolumajitelem nemovitosti, věcné břemeno již nemá smysl.
Promlčení po 10 letech. Pakliže oprávněný neužívá věcné břemeno po dobu 10 let (ani se ho nedomáhá), je možné toto právo promlčet.
Rozhodnutí soudu. V některých případech je možné požádat soud o zrušení břemene, pokud existuje hrubý nepoměr mezi výhodou oprávněného a povinností povinného. Doložení tohoto nepoměru je však složité.

Zdroj: https://www.re­maxdelux.cz/jak-zrusit-vecne-bremeno-uzivani

Drap

O jaké věcné břemeno se jedná? Z otázky to neni jasné. Pokud jde o odhlášení osoby z trvalého bydliště, nejedná se o věcné břemeno, ale o trvalý pobyt. Ten lze zrušit na evidenci obyvatel na místním, nebo městském příslušném úřadě. Ke zrušení trvalého pobytu stačí doložit, že osoba nemá k bytu žádná vlastnická práva a že se na uvedené adrese dlouhodobě nezdržuje. K tomu stačí i svědecká výpověď. Na úřadě ti poradí.