zeeue

Jak odpovědět nepravdivě na otázku (typ ano/ne), v níž jsou 2 negace?

Ahojky.
:( tak na tohle jsem nikdy neměla hlavu:

Dejme tomu, že jsem člověk, který musí neustále lhát. Tedy, když se mě někdo na něco zeptá, musím odpovědět opakem od toho, o čem vím (či se alespoň domnívám), že je pravda.

Kdyby se mě někdo zeptal např. Jste běloška? Odpovím záporně, pokud jí jsem a kladně, pokud ne. Po sem bych to ještě zvládla sama :)

Ovšem, pokud se mě někdo zeptá takto: Nejste vy neupřímná?
(poznámka: lhát = neříkat pravdu = nebýt upřímný = být neupřímný)

Nechápu totiž, na co se mně tazatel vlastně ptá :D

Ptá se mně vlastně, zda jsem upřímná nebo zda nejsem upřímná?
Upřímně… ztrácím se v tom tím víc, čím víc se o snažím pochopit :D :D
…to se mi fakt nestává moc často a je to nepříjemnej pocit, takže HELP! :)

PS. A odpovědět, pěkně prosím, úplně polopaticky :D

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit význam záporu v češtině. Projděte si odpovědi v archivu, třeba se dovíte víc.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dvojity-zapor-v-cestine

Jedna z mých odpovědí.

Užívání záporu v češtině má určitá pravidla. Zápor se používá podle toho, zda chceme negovat celý obsah věty, nebo její část, případně jen slovo. Podle toho rozlišujeme:

1. zápor větný – popírá obsah věty, může popírat všechny možné případy: Nikdo nepřišel,
nebo popírat jen část případů: Někdo nepřišel.
Tvoří se pomocí

  • záporky ne před určitým slovesem: Dopis jsem nedostal.
  • záporným zájmenem + záporným slovesem určitým: Nikdo ho nikdy neviděl.
  • záporkou ani + záporným slovesem určitým: Neozval se ani hlásek.

2. členský – popírá platnost jednoho větného členu: Ne mně, ale jemu to říkej.

3. slovní – popírá význam samotného slova. Tvoří se pomocí záporky ne a vytváří se od podstatných a přídavných jmen, příslovcí a číslovek, výjimečně zájmen: nechuť, nechutný, nechutně, nejeden, nemnoho, nejá.

Podle České mluvnice.

Dálší o záporech v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-maji-vety-to-je-k-nicemu-a-to-neni-k-nicemu-stejnej-vyznam

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dvojita-negace-ve-vete

Dva zápory se v češtině tedy ruší a vyjadřují klad. Nemohu se nikdy oddávat nečinností = pořád musím něco dělat.

Nejste neupřímá = jste tedy upřímná. Podle toho odpovíte Ano/Ne.

Dvojitím záporem někdy vyjadřujeme nejistotu, nevíme, zda je dotyčný upřímný, je to jakási pochybnost., mlžení, jemnější vyjádření.

Film nebyl nezajímavý – byl tedy zajímavý, ale nejsme filmem docela nadšeni.

Dvojitý zápor, v příkladech, který je vlastně kladný, by se neměl často používat, protože snižuje srozumitelnost. Někdy jde opravdu o „diplomatický“ tah.

Všimla jste si slovníků našich politiků? Často dvojitý zápor používají u nepříjmných věcí, nechtějí vyjádřit situaci naplno.

Další odpovědi
led

Lopatu nemám, může to byt dětská lopatka na pískoviště?

Nejste vy neupřímná?
Odpovídám na první část otázky:
ano – nejsem neupřimná – jsem upřimná
ne – jsem neupřimna
jsem (popřeno první tvrzení)= ne
nejsem (souhlasím s prvním tvrzením)= ano (druhé tvrzení ´zápor´ teď neguji).

Doplňuji:
když na otázku odpovím tak, či onak, přijdou otázky…
Co je pravda?
Odpovídám pravdivě, nebo nepravdivě…
Kdy je má odpověď neupřímná,
jsem já vůbec upřimná…
Kdy je pravda,
kdy je lež…
???

Drap

V tomto případě se podle mne ptá na upřímnost. Nejste v tomto případě jen zvyšuje důraz na otázku a na odpověď ano – ne , nemá zásadní vliv.

petra15

zeeue, hezky se cestine vysmivas----ale takove unikum se skutecne v jinych recich neda najit----a puvod je stejny, jako u "vulgarnich "slov----tedy doslo k tomu stejne, ale ze by lidskou blbosti, to bych zase nerekla, je to jen takova mila zvlastnost…:-)

ptáč

Několik záporů v jedné větě, to je specialita některých novinářů. Než se dohrabu k jasnému cíli co chtěl článkem říct, usnu.

Dochy

Tak normální čech na podobnou otázku zásadně ano/ne neodpovídá a normální čech, pokud vyžaduje ano/ne odpověď, takovou otázku nepoloží. Na tyto otázky se zásadně odpovídá celou (nebo skoro celou) větou. Odpověď „NE“ obvykle znamená potvrzení negace z otázky. Takže „Nejste neupřímná“ – „Ne“ – nejsem neupřímná. Ale „ANO“ – Ano co? Správná odpověd by byla „Ano, odhalil jste mně, jsem (malilinkato) neupřímná.“ Příp. věcně: „Ano, jsem neupřímná“

Funna

nevím, proč odpověď nepíšeš do odpovědí…je jasná a výstižná…sem nemůžu dát palec .-)

Dochy

(Ale děkuji za ocenění 😉

Dochy

Protože ačkoli jsem si svou odpověď rozmyslel a docela si za ní stojím, vzhledem k položené otázce ji považuji spíše za úvahu.
Pokud se mně někdo zeptá, jaké by si měl koupit auto, tak odpověď „Se. na auto, pořiď si Harleje“ sice může být v kontextu užitečná, ale odpověď na položenou otázku to není 😉

led

Žiaľ mnoho testov si žiada len krátku jednoznačnú odpoveď bez doplnkov. Vtedy ak nepoznáme naozajstné zámery tvorcu, alebo hodnotiteľa, na takýto test naozaj ťažko odpovedať. Logika hovorí jedno, rozum druhé, ale čo z toho je správné?

arygnoc

dvojitý zápor vo vete nemusí skutočne znamenať dvojitý zápor (z významového hľadiska), ale môže to byť zvýraznený zápor – záleží na kontexte, intonácii (prízvuku, dôraze na ten ktorý zápor).

ak sa jedná čiste o logický úsudok:

predpoklady:

je požadovaná lživá odpoveď:
odstránime ktorýkoľvek zápor a odpovedáme pravdivo.

je požadovaná pravdivá odpoveď:
odstránime ktorýkoľvek zápor a odpovedáme nepravdivo.