i.

Jak odnaučit psa agresivitu a vrčení?

Dobrý den, mám 1,5 starého pejska Jack russl teriera . Je to náš miláček , ale v poslední době na nás začal vrčet , a párkrát se po nás i ohnala tím, že nás stisknul ne přímo kouusl. Je to v případě ., když třeba štěká u dvěří na někoho kdo jde po schodech , říkáme mu ticho nereaguje , tak ho chceme odnést do pelíšku on to nechce , tak se po nás ožene a dokonce už nás i stisknul. Stává se to i vpřípadě , žkdyž skočí na postel a nechce se mu z ní , vezmu ho a vrčí a cení zuby. Nebo sedí v komoře , kde má palmlskyy už dostal ale sedí tam , chci ho vztít a odnést , ale vrčí a cení zuby. Prosím poradte co s ním , máme doma děti je na ně zvyklí , ale je takový i na ně. Moc děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Předpokládám, že se jedná o 1,5 roku. Pes byl jako štěně špatně asociován. Teď dospěl a snaží se prosazovat svou vrozenou dominanci. Je třeba psa nejdříve naučit co znamená povel nesmíš. Dále při všech situacích, kde by se mohla znovu projevit agresivita mít psa na vodítku a při sebemenším náznaku se psem trhnout a nebo vyvěsit. Velmi důležitá je důslednost.
Teď , když už pes dospěl se to bude učit déle a obtížněji než štěně. Je třeba si uvědomit, že toto neni nedostatek psa, ale zanedbání pána a výchovy.
Přeji mnoho úspěchů.

Další odpovědi
zjentek

Odnaučit? Asi nijak. Zvíře je možný „vychovat“ tak, aby žilo v symbióze s životem okolo něj. Pokud se chová, jak to tady čtu, klidně si představím, že v podobný symbióze žije. Nikdo odtud do vaší domácnosti nevidí.

A bacha na to „trhání psem na vodítku“. To umí každej debil a už se to mnoha podobným vymstilo- my totiž nejsme páni tvorstva, jak se někdy mylně domníváme. I u zvířat platí, že:

  1. jak dáváš, tak bereš,
  2. umění výchovy spočívá v porozumění!

Mc Merkurion

… říká se: „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ , tady to platí stejně, bude velmi těžké jej to odnaučit, a stejně si myslím, že v tý hlavičce si pořád bude pamatovat, jaké to je, zavrčet a zavelet, na to se blbě zapomíná …

i.

V jake simbioze zije , jsme uplne normalni rodina, pejsek se u nas ma velmi dobre.Odmalicka si ho hyckame,ale asi moc no je to proste nas mazel,ale tohle proste nechapu ano asi se stala chyba ve vychove to je mozne. Ale moc mi zalezi na tom , aby se to dalo zmenit , proto bych chtela aby mi nekdo normalne poradil co s nim , jak pracovat na tom aby se to zmenilo. Moc diky

Mc Merkurion

… dá se to přirovnat k rozmazlenýmu frackovi, prostě zaujal místo vedoucího smečky >>> to ale neznamená, že vás nemá rád, jen si myslí, že pánem je on, vy máte výhodu ve velikosti (přeci jen to nejni velký plemeno), ale jinak asi neporadím, nejsem zastáncem tvrdé výchovy, jsem pro kamarádské soužití, u vás je problém, že máte děti a už nejsou tak odolné proti občasnému stisku … někdy stačí jen zvýšit hlas, aby poznal, kdo je pánem, ale já musím souhlasit se zjentkem >>> jde o porozumění, musíte si to holt vyříkat, oni psi nám rozumí, jen dělaj že ne, je to pro ně jednodušší …

zjentek

Přesně, sám bych to nenapsal lépe… možná ;)

" proto bych chtela aby mi nekdo normalne poradil co s nim , jak pracovat na tom aby se to zmenilo. Moc diky"

Budu vycházet z toho, že je to pes a ne fena. Toto plemeno vyžaduje zvlášť hodně pozornosti a také svobody! Odtržení od „smečky“ či omezení „rajónu“ nesou velmi tragicky, v tvém případě „agresivně.
Takže, v momentě, až tvůj psík začne zase hrát jacka (dělat bosse), je potřeba stáhnout jeho pozornost na něco pro něj významnějšího. Co by to tak mohlo být? Napadá mne třeba povinnost formou hry. Pes si rád hraje a velmi rád plní úkoly. Počítám, že psí mozek to tak nějak spojuje v jedno. Takže zkus v něm nějak vybudovat oblibu v nějakou věc- hračku. Něco, na co si zvykne a bude to považovat za most mezi tebou, jím a ostatními členy smečky. Tuhle"hračku“ pak můžeš zneužívat tím, že mu ji ukážeš přesně v tom momentě, kdy si na vás takříkajíc vyskakuje. Von jak ji uvidí, tak by měl na malou chvíli „jakoby zmrznout“ a určitě přitom vytočí hlavu do strany, buď nalevo, anebo napravo. Možná zaregistruješ i takovej jeho udivenej výraz, něco jako výraz překvapenýho, kterej čeká, co bude. A to je malej moment, kdy zapoměl na to, že „velí“ a právě této chvíle můžeš lstivě využít! Já, protože rozumím řeči psů, tak ti teď přeložím, co ti tvůj Jack v tu krátkou chvíli vlastně říká. Je to něco jako: „Cože? Vono je teď jako něco ještě důležitějšího, než můj donucovací prostředek? Dobře, tak ukaž se frajerko, co z tebe vypadne, počkám ještě sekundičku, i když jsi holka, sám jsem totiž zvědav..“ No a tvá lest spočívá v tom, že s tou věcí uděláš něco, co Jack neočekával a co jej překvapilo. Musí se to JEDNOZNAČNĚ

zjentek

…JEDNOZNAČNĚ týkat jeho aktivity, musí do toho být zapojený. Musí to být něco, co jej zaujme a co si nedokáže zopakovat sám. Něco, co nezvládne bez tebe. Něco, co získá prioritu nad jeho velením. Něco, jako když zaměstnanci při oslavě v práci koupí svýmu šéfovi dort, z kterýho vyskočí nahatá paní. Zkrátka musí to mít na toho tvora maximální účinek, aby v ten moment zapoměl, že vás musí držet na uzdě, protože bez ní v jediném momentě určitě pokazíte nebo rozbijete všechny zaběhlé principy!
No a co by to tak asi mělo být? Na to už si děvče musíš příjít samo, to se vysvětlit nedá. Vono lze přivést koně k vodě, ale nelze naučit jej pít, takže cokoliv, co mi zaručeně funguje s mým psem, nemusí fungovat tobě s tím tvým. Všichni jsme jiné autority a Jack Russel je silná autorita. Musíš být tedy silnější ;) a jde to právě tím POROZUMĚNÍM, který si geniálně připravíš. Nezapomeň, hlava Jacka se ve víru upřený pozornosti vychýlí na jednu ze stran… a HRA ZAČÍNÁ! hodně štěstí ;)