Amie

Jak odnaučit malé děti nějaké oblíbené, ale nesprávné činnosti?

Nemáte nějaké rady jak odnaučit malé děti něčemu, co mají rádi?
Třeba oblíbený, ale nevhodný pořad v televizi, neustále se opakující se písničky hrající v autě, které si při odmítnutí téměř doslova vybrečí, když odmítneme pustit?
Doplňuji:
myslela jsem když ty písničky jsou dokala už hodinu, nebo chce pustit něco jako je „Prostřeno“ popřípadě jiné reality show… Samozdřejmě bych nezakazovala nic, co má ráda, jen jde o ty vážně nevhodné věci.

Nejlepší odpověď
Drap

Vysvětlovat, argumentovat a znovu a znovu opakovat. Nejsou to jenom tyto věci, ale záleží na celkové výchově dítěte.

Další odpovědi
briketka10

můj synovec měl od malinka rád hudbu a vím přesně, když mu byli jen dva roky tak se přidržoval a trsal jak o život na klip z videa Pet Shop Boys – Go West a mumlal GÓVÉ a my se ségrou se smály až jsme se za břicho popadaly..
nevím, jestli je dobré dítě neco odnaučovat co má rádo, dnes miluje hudbu máme to v rodině on po svém taťkovi a já po mém a není to na škodu, vždyť hudba je krásná a člověka obohacuje, jako každé umění, někdo čte, fotografuje, maluje, kdo to neumí poslouchá hudbu :)

bolak

Já bych na to šel psychologicky. Pokud jde o ten nevhodnej pořad, tak vždycky když poběží v televizi a on se na něj bude dívat, bys mu mohla k večeři uvařit nějaký jídlo který k smrti nesáší, třeba dušenou mrkev a donýst mu to až před televizi. Kdyby ten pořad neběžel, tak naopak něco co má rád. Tím bys mu v hlavě zafixovala „pořad v televizi X hnusný jídlo“ a zbytek už by si zařídil mozek sám.

Je to teda vlastně pavlovův reflex a testovalo se to na psech, ale malý děti nejsou v podstatě o nic chytřejší, takže by to mohlo fungovat.

Pokud jde o ty písničky, tak to je čistě jeho věc. Není nic jednoduššího než mu koupit pecky do uší.

Damiana

Myslím, že to půjde těžko, mnohým to zůstává do dospělosti.
Snad jediné řešení je striktní zákaz a trvat na svém rozhodnutí. Ale je vždy nejlepší? Co kdyby to vedlo k potlačení osobnosti? To, co se nelíbí tobě, může možná v budoucnu znamenat kariéru pro ono robě. I Larry Flint nějak „začínal“…
Doplňuji:
Myslím, že bude stačit, když nabídneš něco lepšího. Musí mít výběr a musí to dítě chytit. Vliv kolektivu (oni se na dívají také) ale hraje také nemalou roli. Nějak zásadně bych to nelámala přes koleno. Možná z toho vyroste, možná samo objeví něco jiného (přej si zajímavějšího).

ad Briketka10: Já to dělám dodneška. Bratranec má dobrý vkus – ačkoli…zrovna v tomto případě…má holku? 🙂