savyla

Jak odnaučit lhát?

Jak odnaučit dítě nepřetžitě lhát?Mám nevlastního synovce-mamka si našla přítele který má vnuka a matka toho vnuka mu nechala toho vnuka na krku a utekla.Bydlí ted s námi.Má autismus,dyslexii a milion dalších poruch.Je mu 8.Skoro denně se počůrává.Ráno se ho vždy ptáme:Tak co byla nehoda?Dnes ráno mamku ujištoval jak se nepočůral atd.
Vzbudila jsem se a říkám:Tak co byla nehoda?.Zamyslel se a řekl:Ne.Já mu řikám:Takže jo.A on:Jak jsi to uhodla?
Skoro 2 týdny už takhle lže a vždy mu na to přijdem.Nám nevádí že se počůrává-může mít nějaký urologický problémy nebo podobné věci.Zvažujeme návštěvu urologa.Ale že není schopný ty trenýrky si vyměnit a šel by v nich do školy,není schopný se sám od sebe jít ráno umýt když se počůrá a když si trenky vymění hodí je do čistých aby je nikdo neviděl,to nám všem docela dost vadí.Hlavně že půl dne leží u televize.Občas ho pustím na počítač,vymysleli jsme že na počítači může být hodinku ,ale část té hodiny bude žehlit ty vypraný počůraný trenky a kalhoty.Máte nějaký způsob jak ho odnaučit lhát?Nějaké tresty,poučení apod.?Děkuji
Doplňuji:
Ne matka je pouze nezodpovědná-Už porodila 2 dítě a nechala ho svému příteli a utekla.

Nejlepší odpověď
anonym

Zřejmě bude problém trochu složitější. Tohle dítě potřebuje psychologa a zajít by k němu s ním měla Vaše matka i se svým přítelem. Jestliže je dítě autista nebo dyslektik, potřebuje zvláštní zacházení. Vy od něj očekáváte „normální“ chování. To není v pořádku. Co Vy považujete za lhaní, může být psychycký projev poruchy. Je možné, že není problém tohoto chlapce natolik urologický, jako právě neurologický.
Snažte se co nejrychleji dospělé přimět k návštěvě odborníka a k tomu, aby s tímto odborníkem celou situaci podrobně rozebrali. Tím myslím až do té míry, aby Vám vysvětlil, jak se k tomuto dítěti máte chovat, co bude vhodnější u něj tolerovat a jakým způsobem vést jeho výchovu.
Důvodem, proč jej matka opustila, může být právě skutečnost, že chlapec potřebuje zvýšenou péči.

Další odpovědi
Drap

Tresty nepomohou. Postupně a trpělivě mu stále opakovat a vysvětlovat správné návyky.

briketka10

autistické děti se hlavně projevují jinak než " normální " zdravé děti
něco o jejich projevech a chování se dočteš zde, jen tak se lhát neodnaučí, mají svůj svět..
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­tismus

terry

Trestání určitě nepomůže.
Potřebuje trpělivost, lásku a péči.
Je to běh na dlohou trať.
On má prostě jiné vnímání reality.

bolak

Tak mu dokaž že lhaní může mít i nevýhody…

Normálně bych mu lhal taky.

„Jak na počítač? Dyť si teďka u něj dvě hodiny seděl, prosím tebe, to by sis zkazil voči..“

„Jak hlad? Jak je to možný, dyť si právě dojedl celé kuře, žádný další jídlo už nebude, to bys byl tlustej..“

„Jaroušku, máš návštěvu, stavili se tu nějací tví kamarádi, čekají na tebe před domem…“ (a vyběhne radostně ve a tam nikdo ;)

Nebo přeřdit ráno všechny budíky o hodinu dopředu a nechat ho jít do školy na sedmou :)

Však von to nakonec pochopí…

Damiana

Jak jste přišli na to, že je autista? To si to myslíte nebo mu byla stanovena diagnóza? Vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně by mělo být základ.
Ve vnímání autistů bývají výrazné rozdíly – podle stupně postižení. Může se tak stát, že diagnóza bude neurčitá, protože hoch může i při opakování podobných situací reagovat rozdílně. Toto vývojové duševní postižení je pochopitelně spojeno s mnoha projevy, mezi ně patří i ty, které popisuješ. Ale jen podle toho, že v osmi letech moc neumí číst a počůrává se, nemusí být vážněji „narušený“. Je pravda, že dnes se s oblibou tak moc „hází“ psychologickými termíny, že je kdekdo „diagnostikován“ i neprávem. Pokud by se mentální porucha potvrdila, čeká vás složitý život, plný trpělivosti a změny priorit – to ti nebudu zastírat. Hocha jistě vezměte k lékaři, budete moudřejší. Nebudu se tu vypisovat o autismu, to by bylo skoro nekonečné. Zde je odkaz.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­tismus

Doplňuji:
Á, Briketka10 už dala stejný odkaz. 🙂 Tak přidávám ještě jiné dva, také velmi zajímavé.
http://www.apla-jm.cz/index.php?ID=16

http://www.ka­fe.cz/deti-rodina/moje-dite-je-autista-6505.aspx