Jak odnaučit dítě nočnímu kojení?

Dobrý den, mám 15– měsíčního syna, který je stále kojen – denně a několikrát i v noci. Můj problém
spočívá v tom, že usne jedině při prsu a kolikrát se v noci vzbudí, tolikrát se dožaduje. Zkoušela jsem mu dávat
dudlík, mléko i kaši do láhve, ale vše odmítá, prostě touží po mamince 🙂   Poraďte mi, prosím, co s tím.

Odpovědi
lela-n

Dobrý den,
hned na začátku musím říct – tady, babo, raď! 🙂
Obecně vzato, odstavení od prsa – ve vašem případě v noci – není nikterak jednoduché.
Každé dítko je individualita a každé proto kojení bere jinak. Některé děti se samy odstaví, a tak se to obejde bez jakýchkoliv problémů, jiné děti mateřské mléko vyžadují ještě po 2. roce života.
Pro pobavení uvádím příklad tříletého hošíka z mého okolí, který se na grilovačce krmil uzenou klobásou s hořčicí a pak své mamince vyhrnul triko, aby se napil 🙂
Ale zpět k vašemu problému…zkuste svému synovi dávat přes den co nejvíce jídla a pití, aby v noci neměl hlad.
Co ale ovšem nesmím opomenout a je velmi důležité – jak sama uvádíte, dítko „prostě touží po mamince“. V tom máte velikou pravdu – ono totiž velmi často noční kojení ani tak nesouvisí s hladem, jako spíš s potřebou lásky a bezpečí, která se mu u vás dostává. Je to velká psychická vazba.
Zkoušejte ho proto velmi pomalu učit, že prs hned nedostane, zkuste ho konejšit a prodlužovat intervaly mezi kojením.
Bude to možná chvíli náročné, ale jistě se to časem podaří!

KAKA

Já přestala kojit ve věku 2,5 roku a měla jsem co dělat jí to odnaučit. Začala jsem chodit do práce a to mi také pomohlo, ale když jsem přišla, tak se mi hned malá sápala pod triko a bylo po snaze, prostě jsem nedokázala jí vzdorovat. A najednou to šlo říkala jsem jí, že mlíčko není. ona sice smutně koukala, ale přestala mi vyhrnovat triko. Tak ve snaze nepolevuj, pokud opravdu jsi rozhodnutá přestat(ne jako já).¨